Heippa kaikki! Olisiko jollakin ihmisellä antaa minulle esimerkki koirarotuja, jotka ovat pienikoisia ja mielellään lyhytkarvaisia. ja lisäksi jos on tietoja koirista jotka tulevat toimeen muiden eläinten kanssa, kuten kissojen. En tietenkään edellytä että yksi koirarotu sisältää tuon kaiken, mutta jos löytyy jokin rotu, joka olisi jotain nuista. Olen harkinnut jo koiran harkintaa pari vuotta ja nyt enemmän olen etsimässä oikeaa rotua, joka sopii elämäntyyliini. Vaikeaa on etsiä netin kautta sellaista, joka sopisi juuri itselleni. Ainoastaan ihmisten kokemuksista saa helpoiten tietoa! :)
Pienikokoisia koiria?
5
925
Vastaukset
- olishan noita
meillä esim lyhyt karvanen chihu ja kas kissaa ja kaikki tulee keskenään hyvin juttuun!ainut mitä koira ei voi sietää on hevoset mut onhan ne pelottavia ku ei oo tottunut :) onnea koiran etsintään!
- Aulikki
Terve Tossuka!
Itselläni on myös hakusessa lyhytkarvainen pikkukoira, ja voin kertoa mitä rotuja olen jossain vaiheessa harkinnut:
chihuahua (muotikoira, osta vaan kunnon kasvattajalta!)
englanninkääpiöterrieri
amerikankääpiöterrieri
mäyräkoira
kääpiöpinseri
mopsi
venäjäntoy
Nämä ovat siis sileäkarvaisia, joiden turkki on kaikkein helppohoitoisin. Karkeakarvaisissa on sitten vielä monta rotua esim. terriereitä, jotka kyllä kooltaankin ovat sitten vähän isompia.
Niin ja tietysti myös meksikonkarvatonkoira ja kiinanharjakoira, jos ei karvaa kaipaa ollenkaan :p - Bostoninterrieri
Bostoninterrieri on pienikokoinen lyhytkarvainen koira. Se tulee toimeen muiden eläinten kanssa. Bostonin turkki on helppohoitoinen eikä siitä lähde karvaa.
- omaa bossua hankkiva
^ itsekkiin tuliin tuota bostoninterrieriä ehdottelemaan.
Pienikokoinen, ei haukuturhia, lyhytkarvainen/helppohoitoinen karva, tulee toimeen mm. kissojen kanssa, aivan mahtavia luonteeltaan ja muutenkin kaikinpuolin ihana! Kasvattajilta on parasta kysyä eli käyt tutustumassa parissa paikoissa joissa on erilaiset kääpiökoirarodut.. Se myös riippuu millaiseen kotiin koira pääsee (asumismuoto) ja mitä eläimiä siellä on ennestään, joutuuko olemaan yksin jne..
Parasta on ottaa koira pentuna niin tottuu kaikkiin asioihin paremmin. Pienten koirien sisäsiisteysopetus kestää kauemmin kuin isoilla roduilla. Pitää viedä tiheämmin ulos ja jotkut kääpiökoirat eivät vaan koskaan opi sisäsiistiksi.. Tiuhaan tahtiin vaan ulos..
Aikuiset kodinvaihtajat ovat myös siinä mielessä hyviä, mutta jotkut eivät tule toimeen kissojen kanssa tai että asumismuoto ei ole hyvä jne..
Itselläni aikuinen kodinvaihtaja chihuahua, ja meillä täällä ennestään kissa. On hyvin välinpitämätön toisia eläimiä kohtaan koskien koirat ja kissat. Enemmänkin ihmisten kaveri kuin lajinsa kaveri. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1613093
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541799Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461754Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571610- 761532
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3351433Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771261The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201258- 1581082
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251055