Minulle pistää silmään hieman negatiivisesti se asia että kun mistä tahansa lapsiin liittyvästä keskustellaan perheen ollessa monilapsinen, tuodaan esiin raha.
esim. "olisitta kattoneet kukkaroon ennenkuin hankitte noin monta lasta" ja kaikki muu vastaava.
Lasten kanssa elämiseen se raha on käytännössä välttämätöntä, jotta tavallinen arki sujuis, mutta se ei ole tärkeintä. On niin paljon asioita, joita ei saa rahalla, niitä ei voi ostaa rahalla.
On perheitä, joissa rahan avulla tarjotaan lapsille "hyvää" lapsuutta, on kaikki harrastukset, pelit ja vehkeet, ulkomaanmatkat.
Mutta kotona seinien sisällä saattaa puuttua vanhempien läsnäolo, lämpö, keskustelut jne.
Maailmanlaajuisesti verrattuna Suomi taloudellisesti kärkipäätä. Ne monetkymmenet maat, niiden perheet ja lapset. Ovatko ne sitten onnettomia, onko niiden vanhemmat idiootteja kun haluavat ison perheen??? Vainko rikkaimmat maat saavat hankkia ison perheen???
Sanonta, "joka on tyytyväinen on rikas" On paljon kiinni kasvatuksesta opettaako vanhemmat lapset materian ja tavaran perään, liittyykö tyytyväisyys ja onni siihen että on tuliterä pyörä, tai kausikortti laskettelurinteeseen. Monilla on huonoja kokemuksia lapsuuden "kituuttelusta" minulla taas se vaan positiivisena opetuksena aikuisuutta varten. Mikään ei tule ilmaiseksi, ja asioita on oppinut jakamaan sisaruksien kanssa.
Lapset ovat niin suuri lahja, että ketkä sen ovat ottaneet vastaan ilokseen ja työkseen, saavat kyllä voimansa ja jokapäiväisen leipänsä. Sen mukaan, kuin on tarvis. Tarvis ei ole aina niin paljon, kuin itse haluaa tai luulee tarvivansa.
Lapsen suusta " Älä anna minulle kaikkea, mitä minä haluan, sillä vapaamielisyytesi on niin usein vain välinpitämättömyyttä, anteliaisuutesi huonoa omaatuntoa, suvaitsevaisuuttesi ihanteitten sortumisesta syntynyttä voimattomuutta, taipuvaisuutesi laiskuutta, joustavuutesi periaatteettomuutta ja mukavuudenhalua"
Lapsi - raha
1
690
Vastaukset
- mapee
Raha on sellainen ikuisuusasia arvoineen. Raha ei tee onnelliseksi, mutta kummasti se helpottaa elämää. Rahattomuuskaan ei tee onnettomaksi, mutta tekee elämästä hankalampaa ja moni ikävä asia on sen seurausta.
Kyllä me ollaan miehen kanssa joskus puhuttu kuinka paljon helpompaa olisi yhden tai kahden lapsen kanssa. Ja niille voisi antaa melekin mitä vain haluaa. No, toisaalta onneksi ei voi vaan nyt se raha asettaa ihan hyödyllisiä rajoja elämään. Lapisluvun ollessa isompi raha asettaisi jo liikaa rajoja joten tämä neljä on kai meidän ideaalitilanne?
Jos lapselta joka jaka ahuoneen vaikka kolmen sisaruksen kanssa ja kulkee aina toisten vanhoissa vaatteissa kysytään elämästään niin vastaushan on ihan kysymyksestä kiinni? Eli tahtoisitko että teillä olisi vaikka tuplarahat käyttää lapsiin ja kaikilla omat huoneet? No, varmaan tahtoo! Jos kysytään olisitko valmis luopumaan sisaruksistasi saadaksesi kaiken itsellesi olisi vastaus jo varmana toisenlainen? Silti samasta asiastahan siinä on kyse...
Ja kun katsoo täälläkin aiheita niin aika moni liittyy rahaan. Ja onhan se niin, että arkielämä pyörii tavalla tai toisella rahan ympärillä ruokaostoksineen, autoineen jne hyödykkeineen. Ei se lämpö, hellyys ja läsnäolo juuri auta alastonta jolla on nälkä. Kärjistys...
Omasta mielestäni ei pidä edes verrata varakkaiden perheitä ja varattomien. Niiden arvomaailma on ihan erilainen ja molemmissa on hyviä puolia ja huonoja. Ei kotivanhemmat tai kotiäiti tarkoita hyvää kotia tai rahakas huusholli onnetonta ja kylmää. Lopultahan on aina kys eihmisistä ja heidän tavastaan elää. Ja varakas ja lapsiinsa panostava perhe on taatusti mukavampi paikka kasvaa kuin köyhyydessä kituutava vastaava.
Onneksi jokainen elää omaa elämäänsä ja tekee omat ratkaisunsa toivottavasti oman arvomaailmansa kautta ja tulee siten onnelliseksi ja lapset myös..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 684286
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684136Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363552Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163123Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342792En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142562Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102324IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm211446Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571272Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli741049