Onpa komeaa katseltavaa eräässä länsi-Uusimaalla sijaitsevassa pienessä kunnassa Älvärien rakentamistyyli. Maata ajetaan älyttömät määrät alle että saadaan esim. rinteeseen perustettua Ä-huus ihan sen omalla ale-perustuksella, ettei vain tartte käydä perustamaan taloa kalliimmalla =) Pitäisi ottaa valokuva eräästä 3:n metrin täytöstä, siinä ei enää tiedä itkeäkö vai nauraa.
Eikö nyt kuntien rakennusvalvonnan pitäisi jotenkin puuttua ettei nyt sentään suoranaisiin naurettavuuksiin syyllistytä? Johan maankäyttölaissakin edellytetään hyvää rakentamistapaa!
Eikö nyt kuntien rakennusvalvonnan pitäisi jotenkin puuttua ettei nyt sentään suoranaisiin naurettavuuksiin syyllistytä? Johan maankäyttölaissakin edellytetään hyvää rakentamistapaa!
Vastaukset 12
Vanhimmat
tehdä "kallista" perustusta. Tosin tuo tulee yleensä kalliimmaksi ja lopputulos on huonompi, mutta tulihan "säästettyä" perustuksissa.
Mistä tiedät onko palkkien alla Älvsbytalo pilarit
vai teräspaalut?Onko mitään järkeä arvostella muiden taloja(koteja).Kuuluuko tapoihinne myöskin
arvostella muiden autoja,fillareita,rouvia,lapsia?
Kateellisten panettelua tuollaiset puheet.
Älväri valtaa markkinoita ja kateelliset kilpailija(t) yrittävät mustamaalata minkä ehtivät.
Sitä paitsi, mitä korkeammalle rakentaa, sen kuivempi maaperä eli eipä tule niitä monttuun taivasalla kyhättyjen talojen kosteusongelmia.
Ai kateellisten? Mulle tulee puolet kalliimpi talo kuin mitä ko. kunnassa Älvärit maksaa. Se vitutttaa että koko seutukunta rumennetaan aivan järjettömillä Ä-huus virityksillä. Onneksi ei vieressä ole Ä-huussia, mutta vituttaa niiden puolesta joilla sellainen on naapurissa esim. 3 metrin täytöllä. Ja sitä vasta vituttaakin joka myy vierestä tonttia eikä saa enää omiaankaan pois kun hullukaan ei käy tollasen viereen rakentamaan. Että siihen nähden mun vitutus on vain vähäistä.
Huh huh sentään. Ja varmaan vituttaa sitten noita ällyssä asuvia, jotka huomaavat pian miksi olisi sitenkin kannattanut lisäsäästö ja satsaus oikeaan taloon - ei navettaan! Täytyyhän talon olla talon näköinenkin, eikö. Ajatelkaa myös naapureita - musta hiekkakatto, sinapin väriset tai munmullatut raakalaudat...eeeiiiihhh.....ikinä!!
Kuule vähän kiinnostaa saako joku perimänsä tai keinottelemansa tontin myytyä. Kuulostaa pikkukylältä, mihin tää yks on muuttanu (ja on huolissaan toisista raukoista). Koettaahan nyt siellä tulla toimeen nousukkaat. Mikä fiilis kotona seinien sisällä; ilmeisesti ei kovin ihana, koska naapurit on niin tärkeitä! Jaa puolet kalliimpi...No ei sulla hääppönen talo ole. Sehän on tullu maksamaan vain vajaa 140 000. HAH1 ei kovin luksusta!
Ja tämä kolmen metrin täyttö niin että talo on täytöllä nostettu kolme metriä ylemmäksi kuin viereinen tontti, eli jos viereen tehdään talo normaalisti niin siellä katellaan Ä-huussia vuoren päällä... Aika asiallista vai?
No, Älvärihän on luonnollisesti ylempänä muita.
En ole koskaan murehtinut naapuruston laatikon muotoisia taloja. Mun mielestä on ihan mukavaa, että vieressä on laatikkotaloja. Oma talo niiden välissä korostuu entisestään. Sehän olisi kurjaa jos viereiset talot olisivat jotain ökyjä ja oma sitten sellainen laatikko.
Mikä olisi mielestäsi se oikea tapa rakentaa valmistalo rinteeseen ? Itselläni tulee mieleen vain kellari. Kaikki eivät kuitenkaan kellaria halua (tai rahkeet eivät vain riitä). Ajattelitko esim. tolppia ?
Ajattelisin rinteeseen rinnetaloa. Tai valmistaloa varustettuna kellarilla. Nämä ovat oikeita ratkaisuja. Jokaiseen valmistaloon saa oman perustuksen halutessaan. Paitsi ei ilmeisesti Älväriin.
En ajattelisi mahdottomaan rinteeseen 3 metrin täyttöä 3 metriä viereisen maanpinnan yläpuolelle, vaikka sitten talon tämän vuoren päälle saisi ilmaiseksi.
En näe tälläistä rakentamistapaa lainsäädännössä mainituksi "hyväksi rakentamistavaksi".
Ei ole Älväri ainoa talomalli joka on sijoitettu rinnetontille tällä tavalla.Ihan vastaavaia Kastellitaloja,Oravaistaloja y.m.ilman kellaria
on rakennettu näin.
Toivon että saat elämäsi kuntoon ja voit keskittyä omiin asioihin.