Kumpi olis parempi etunimi, Antton vai Anttoni? Toiseksi nimeksi EHKÄ Joonatan. Ja tarvittaessa kolmas nimi väliin? Anttoni Joonatan vai Antton Joonatan..? Muitakin nimi yhdistelmiä saa ehdottaa. Tuo Antton/Anttoni kuitenkin olis melko varma etunimi..:) Ehdottakaa!! Ja onko yleensäkin ihan karu nimi?? Ristiäiset olis vajaan kahden viikon päästä, apua!!
Antton vai Anttoni
18
3033
Vastaukset
- Täti
Joonatanin kanssa kävisi paremmin Antto > Antto Joonatan.
Joona Anton/Antton/Anttoni ei kai tule kysymykseen?
Antton Joonatanissa häiritsee, että kumpikin päättyy n:ään.
Anttoni (esim. Jere) Joonatan kuulostaa jo paremmalta,
eli jokin "välinimi" täytyisi olla ;)- sukunimi*
Minun poikani toinen nimi on Anttoni ja saan kuulla jatkuvasti valituksia nimestä. Hän olisi halunnut olla Antton. Tätä valitusta on jatkunut jo yli 5 vuotta. Poika on nyt 11.
- Anton,
sukunimi* kirjoitti:
Minun poikani toinen nimi on Anttoni ja saan kuulla jatkuvasti valituksia nimestä. Hän olisi halunnut olla Antton. Tätä valitusta on jatkunut jo yli 5 vuotta. Poika on nyt 11.
ei Antton! Lausutaan kyllä noin mutta kirjoitetaan yhdellä teellä.
Ihan sama kuin aiemmin Maria - Mariia. Lausumisasuun kirjoittaminen näyttää junttimaiselta.
Anttoni on taas sitten ihan oikein, minun mielestäni. - kyllä
Anton, kirjoitti:
ei Antton! Lausutaan kyllä noin mutta kirjoitetaan yhdellä teellä.
Ihan sama kuin aiemmin Maria - Mariia. Lausumisasuun kirjoittaminen näyttää junttimaiselta.
Anttoni on taas sitten ihan oikein, minun mielestäni.lausun Antonin yhdellä t:llä.
Tosin lausun internetinkin internet enkä intternet. Kielivamma, näköjään. - Sara
Anttoni on hyvä. Entä miehekäs Artturi?
- on parempi
mutta itse laittaisin sen toiseksi nimeksi..aikaisemmin ehdotettu Joona Antton olisi kiva.
- kiitos!
Kiitos ehdotuksista ja lisää saa tulla! :)
Joona Anttoni kuulostaa hyvältä, mutta tää Joona nimi on kaverin lapsella.
Markus nimi on myös yksi vaihtoehto toiseksi nimeksi..
Lisää ehdotuksia, en vielä saanut päätöstä! :D - Anton..
niin mitä ehdotatte toiseksi nimeksi? Saa olla kolmaskin.. :) Kiitos jo etukäteen kaikille!!
- Sekin olisi hyvä
Minusta Antto on kiva nimi. Antton ja Anttoni eivät kumpikaan oikein sovi Joonatanin eteen. Mutta jos noista nyt sitten valitaan, niin Antton olisi oma valintani. Jos Joonatanin haluaa mukaan, suosittelisin laittamaan siihen väliin jonkun lyhyen nimen, esim.
Antton Juho Joonatan
Antton Leo Joonatan
Antton Vili Joonatan- ---
Antton Juho Joonatan.. Se oli käynyt itselläkin mielessä ja nyt jotenki tuntuu että se voisi olla "se oikea"!! :) Kiitos!
- mielipidettä sivusta
Ehdottomasti paras! :)
- minustakin!
mielipidettä sivusta kirjoitti:
Ehdottomasti paras! :)
Elikkä siinä on meidän pojalle nimi!!!:)
- miteson
Toni-Antti Joonatan
- olis
liian tavallinen.. Anttoni on hyvä! ;D
- Antton !
Mutta monesti tulee sanottua että Anttoni. Antton kirjoitettuna jotenkin hienompi!
Me ei haluttu Anton ruotsalaisitain, miten on kalenterissakin, kun kuitenkin lausutaan kahdella t:llä...- kuulla
että voi olla Antton kahdella t:llä..:) sitä just oon miettiny, pitääkö sen olla Anton vai voiko olla Antton!:)
- ----
Se siitä tuli ja tyytyväisiä ollaan..:)
- Anonyymi
En osaa auttaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012160Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981960Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041806Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441771Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 321381
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii271159Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤691111- 511067