Mistä tiedän mitä palomuureja...

Hölmö

Mistä näen koneeni palomuuriasetukset? Viikon verran ollut käytössä DNA-Laajakaista - verkkoyhteyksissä lukee: Palomuurilla suojattu.

Onko Windowsissa vielä mahdollisesti oma palomuuri?

En ole saanut ladattua Kazaa Litellä mitään,niin ajattelin olisiko vika palomuureissa? Miten niiden asetuksia pääsee sorkkimaan ja miten ne tulisi säätää jotta lataaminen onnistuu?

3

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sibbis

      En tiedä DNA:n asetuksista, mutta saattaa olla, että DNA on plokannu kazaan käyttämät portit. Siihen ei sitten oman palomuurin ruuvailu auta.

      Se, mistä näät omat palomuuriasetukset, jos ei oo erillistä palomuuriohjelmaa/-rautaa, niin ne taitaa löytyä verkkoasetuksista.

      Start > Settings > Control Panel > Network > Local area connetction > Properties > ...

      Valitettavasti en nyt muista ton pitemmälle. Mutta sieltä joltain välilehdykältä ne palomuuriasetukset (XP:ssä) löytyy. W98:ssa ja w2k:ssa ei "palomuuria" juurikaan oo. Portit saa kyllä sulki, jos tarve vaatii.

      • Hölmö

        lukee että palomuurilla suojattu WAN Miniport (PPPOE).. Onko tuolla merkitystä?


      • Noin
        Hölmö kirjoitti:

        lukee että palomuurilla suojattu WAN Miniport (PPPOE).. Onko tuolla merkitystä?

        En tiiä mikä muuri sulla on ,mutta jos on F-securen muuri,niin monella on ollut ongelmia saada Kazaa Lite toimiin sen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe