Husky

.......

Olen nyttemmin ollut erittäin kiinnostunut siperianhusky 'old line' koirista, ja haluaisin tietää missä päin suomea on näitä vanhaa linjaa kasvattavia kenneleitä ja niiden nettisivuja,jos joku vain tietää ,olen erittäin kiitollinen.

Mutta ennen kuin ajattelenkaan huskyn hankkimista, haluan tietää myös minkä ikäisenä olisi sopiva alkaa oleskella ulkotarhassa pitempiä aikoja, ja siirtää sinne lopulta kokoaikaisesti?
Ja valjaista olisi myös kiva tietää kaiken laista, olen ajatellut koittaa joskus vetoa, kun ne kuuluvat tykkäävän siitä.

6

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja googleta

      Googleta ja kysele sitten kasvattajilta. He tietävät parhaiten ja saat luotettavampaa tietoa kuin täältä netistä. Kyllä täällä suurin osa vastailee asiallisesti, mutta aina ei voi mennä takuuseen..

    • sivuilta ja

      vul.fi saa tietoa.

      • Itselläni on yksi tälläinen vanhan (alkuperäisen) linjan eli old line siperianhuskyn pentu (Lumenlaulun Uusikuu)... Elikäs Lumenlaulun kennelistä ostettu =) Tunnetuin/pisimpään old line huskeja kasvattanut suomalainen kennel lienee Kuuhaukun kennel =) Muita kasvattajia/tietoa näistä aidoista alkuperäisistä ihanista siperialaisista löytyy esim. rotua harrastavan yhdistyksen nettisivuilta www.spy-oldline.net


      • TotuusKunniaan
        Pe-To88 kirjoitti:

        Itselläni on yksi tälläinen vanhan (alkuperäisen) linjan eli old line siperianhuskyn pentu (Lumenlaulun Uusikuu)... Elikäs Lumenlaulun kennelistä ostettu =) Tunnetuin/pisimpään old line huskeja kasvattanut suomalainen kennel lienee Kuuhaukun kennel =) Muita kasvattajia/tietoa näistä aidoista alkuperäisistä ihanista siperialaisista löytyy esim. rotua harrastavan yhdistyksen nettisivuilta www.spy-oldline.net

        "Aito ja alkuperäinen"... Hah! Kannattaa oppia tuntemaan rodun historia kunnolla eikä ladella vastaavia valheita ihmisille.


    • Mainitsemani Kuuhaukun -kennel sijaitsee Pusulassa ja Lumenlaulun -kennel Hausjärvellä Oitissa..

      Tarhassa oloa voi alkaa harjoitella jo nuorena, joskin luovutusikäisen pennun paikka on AINA sisällä ihmisten parissa..

      Vetäminen on huskyillä veressään, vaikkakin old line husky on kykenevä moneen muuhunkin harrastukseen =)
      Valjaiksi varsinaiseen vetoon tarvitaan vetovaljaat (myös huskyvaljaat nimellä löytyy)... Vetopuuhia voi ruveta harjoittelemaan reilun 1/2 vuoden iässä (keskimäärin 6-8 kk:n iässä), vaikka aluksi puukalikkaa tai mattoa vetäen.. Kultainen sääntö; ei liikaa liian nopeasti!

      • Anonyymi

        Kuuhaukku on nyttemmin siirtynyt johonkin Somerolle. Siellä on huskeja ja jackrusseleita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      29
      5089
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4081
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3647
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      150
      2506
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2368
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2189
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2147
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1538
    Aihe