Minä olen *beeb* ja minä olen juppi. En ole young urban professional - YUP, mutta ulkonäöstänio niin voisi hyvinkin luulla.
Olen 17-vuotias kundi. Käyn töissä ja lukiossa samaan aikaan. Olen kuulemma aika hyvän näköinen. Pukeudun omasta mielestäni tyylikkäämmin, kuin monikaan ystävistäni.
Ostin juuri italialaisen paidan, housut ja vyön 90 eurolla ja pukeudun yleisestikin varsin siististi sen kummemmin nuorisomuotia seuraamatta.
Moni usein luulee minua 2-3 vuotta vanhemmaksi, kuin olenkaan. Lienee varsin selvää, etten herätä vaikutelmaa kovin rennosta ihmisestä, vaikka olenkin tavattoman lungi tyyppi.
Tästä syntyykin pieni ongelma. Kaveripiirissä minulla on skinejä, maahanmuuttajia, bilettäjiä, amiksia, nörttejä, hevareita, satanisteja ja hippejä. Eli olen varsin sopeutuvainen muuten, mutta usein tuntuu, että neidit vierastavat minua.
Liikun lähinnä hieman taiteilijasielujen seurassa ja minusta tuntuukin, että moni pitää minua liian konservatiivisen oloisena. Tämä käy usein hermoille, varsinkin kun pidän ennemmin juuri... vapautuneista ihmisistä.
En siis ole juppi, vaikka siltä vaikutankin. Se ei ole elämäntyyli, se on imago.
Kertokaas - voiko tyylillä olla niin kovin paljon merkitystä.
Juppiudesta
14
742
Vastaukset
- elina
Sinä et ole Jean Nicolas Arthur Rimbaud.
- juppipoju
I saidawaddawannawhat?
- Shame
Jos joku väittää ettei arvostele ihmisiä ulkonäön perusteella, valehtelee. Tyylillä on kyllä merkitystä. Sen perusteella arvostellaan jopa ihmisen luonne ennen kuin on edes puhunut hänelle. Se on nykypäivää eikä sille voi mitään.
Eräs tuttuni sanoi, ettei voisi seurustella pojan kanssa, joka pukeutuisi huonosti (tuttuni on sinun ikäisesi). Jos poika olisi muuten mukava, mutta pukeutuisi huonosti, hän koittaisi muuttaa pojan tyyliä ja jos ei onnistu hän lemppaisi. Tällaisiakin ihmisiä siis on, valitettavasti.
jos mies on hyvännäköinen ja hän pukeutuu hyvin, on tulos sama kuin jos nainen on hyvännäköinen: Hänen oletetaan seurustelevan tai olevan "pukki". Tämän takia tytsit saattavat vierastaa sinua. Tapa on yleisempää kuin luulisikaan. - heh
No onpas siinä nyt niin mies niin mies kuin olla ja saattaa. Tollasesta on kuule ihan turha valittaa, jos sä haluat olla juppi ja valitat ku sulla on vaan kavereita jotka sä törkeesti luokittelet erilaiseksi kun oot ite niin mitä ihmettä valitat?! Kandeis varmaan vaihtaa kaveripiiriä. Oon saman ikäinen kun sä, ja mua ottaa uskomattomasti päähän tämän ikäset jätkät joilla on niin iso ego ettei se mahdu ovesta sisään. Oon siis 17, eikä oo mikää ongelma päästä sisään 10th flooriin(ikäraja 24)tms. Se nyt voi tosin jotua siitä et mul on itteeni vanhempi poikaystävä mutta..
Kmmaa valitusta, lähinnä oot aika naurettava, Sori vaan.- haha
"Oon siis 17, eikä oo mikää ongelma päästä sisään 10th flooriin(ikäraja 24)tms"
ja mites tää tähän liittyi? ettei vaan omakehu haisis? mee sä alaikäne kotii juomaa limuu. - joo
haha kirjoitti:
"Oon siis 17, eikä oo mikää ongelma päästä sisään 10th flooriin(ikäraja 24)tms"
ja mites tää tähän liittyi? ettei vaan omakehu haisis? mee sä alaikäne kotii juomaa limuu.Niin, mee sä alaikäinen kotiin juomaan limuu. Ulkona käydessä ei kato aina tarvi ottaa viinaa, jos et tällaista asiaa tiennyt. Ja tää nyt liitty just siihen et jos häntä luullaan pari vuotta sitten, niin sama *ongelma* se on minullakin. On se musta kyllä ihan jees jos alaikäsenä pääsee tenttiin sisään ku siellä ei käy ku vanhuksia...=)
- juppipoika
Pyrin kyllä ennemminkin ilmaisemaan, että monipuolisesta kaveripiiristäni huolimatta pitäydyn tässä muista kovin poikkeavassa tyylissä.
Ja mitä "törkeään" luokitteluun tulee pyrin myös esittämään tuttujeni monipuolisuuden ja sen miten näiden luokittelujen mukaan he yleensä toimivat ja elävät.
Ja miksi ihmeessä tahtoisin vaihtaa kaverpiiriäni? Sekö on vapaamielisyyttä, jos et suostu hengailemaan muuta kuin vapaamielisten kanssa?
Ja viimeisenä ponttina vielä, että miten tässä oli kyse egosta? Ei mitenkään. - heh
juppipoika kirjoitti:
Pyrin kyllä ennemminkin ilmaisemaan, että monipuolisesta kaveripiiristäni huolimatta pitäydyn tässä muista kovin poikkeavassa tyylissä.
Ja mitä "törkeään" luokitteluun tulee pyrin myös esittämään tuttujeni monipuolisuuden ja sen miten näiden luokittelujen mukaan he yleensä toimivat ja elävät.
Ja miksi ihmeessä tahtoisin vaihtaa kaverpiiriäni? Sekö on vapaamielisyyttä, jos et suostu hengailemaan muuta kuin vapaamielisten kanssa?
Ja viimeisenä ponttina vielä, että miten tässä oli kyse egosta? Ei mitenkään.Luepa toi sun viestisi jonka kirjoitit niin ehkä tajuat että miten tässä oli kyse egosta.
Mitä ihmettä sä valitat siitä jos sut luokitellaan jos hengaat hippien ja satanistien kanssa, sitten ei voi valittaa jos ei halua vaihtaa kaveri piiriä. Aika wannabe porukalta kyllä vaikuttaa jos mukaan mahtuu hipit ja satanistit sekä punkkarit, mutta jokainenhan meistä on niin wannabe kuin haluaa. - juppipoika
heh kirjoitti:
Luepa toi sun viestisi jonka kirjoitit niin ehkä tajuat että miten tässä oli kyse egosta.
Mitä ihmettä sä valitat siitä jos sut luokitellaan jos hengaat hippien ja satanistien kanssa, sitten ei voi valittaa jos ei halua vaihtaa kaveri piiriä. Aika wannabe porukalta kyllä vaikuttaa jos mukaan mahtuu hipit ja satanistit sekä punkkarit, mutta jokainenhan meistä on niin wannabe kuin haluaa.enkä vieläkään usko sinun tajunneen pointtiani.
Ja lisäksi vielä sellainen asia, että ei mun kaikki kaverit liiku samoissa porukoissa, mä vaan liikun useammissa.
Sitäpaitsi mitä wannabeihin tulee, viettääkö esim tosi hevari aikaa vaan ja ainoastaan muiden hevareiden kanssa? Et taida tuntea kovin sosiaalisia ihmisiä. Et taida edes itse olla sellainen.
Missä minä muuten valitan luokittelusta? Jos viittaat alkuperäisen viestin loppuosaan en tokikaan valita. Tuon vain esille väärinymmärryksen omalta kohdaltani. - keke
juppipoika kirjoitti:
enkä vieläkään usko sinun tajunneen pointtiani.
Ja lisäksi vielä sellainen asia, että ei mun kaikki kaverit liiku samoissa porukoissa, mä vaan liikun useammissa.
Sitäpaitsi mitä wannabeihin tulee, viettääkö esim tosi hevari aikaa vaan ja ainoastaan muiden hevareiden kanssa? Et taida tuntea kovin sosiaalisia ihmisiä. Et taida edes itse olla sellainen.
Missä minä muuten valitan luokittelusta? Jos viittaat alkuperäisen viestin loppuosaan en tokikaan valita. Tuon vain esille väärinymmärryksen omalta kohdaltani.Voi voi oikee juppipoika ja pitää änne oikeen tulla kertomaan ku hän käy oikeen lukiota ja töissäkin vielä samalla, oho, ihan ku kukaan muu ei kävis ja sitte hän eilen osti oikee italialaisen vyön ja housut ja paidan ja makso niistä vielä oikee 90 € voi hitsi pitsi mikä juppi.
Hei haloo??!! Mikä ihmeen pointti oli tällä sun keskustelullas ja koitapa kuule kestää saamasi kritiikki. Harvasta paikasta edes saa noita vaatteita alle satasen, joten taidat tosi juppu olla suoraan hennesiltä.
herrajumala, kakara. - hevinörtti
heh kirjoitti:
Luepa toi sun viestisi jonka kirjoitit niin ehkä tajuat että miten tässä oli kyse egosta.
Mitä ihmettä sä valitat siitä jos sut luokitellaan jos hengaat hippien ja satanistien kanssa, sitten ei voi valittaa jos ei halua vaihtaa kaveri piiriä. Aika wannabe porukalta kyllä vaikuttaa jos mukaan mahtuu hipit ja satanistit sekä punkkarit, mutta jokainenhan meistä on niin wannabe kuin haluaa.Enempi mä väittäisin wannabeeks semmosta joka ei voi olla kenenkään muun kuin 'oman porukan' kanssa..ettei vaan maine menis
Ja egoistejahan tässä ollaan kaikki! Juppi leuhkii rääsyillään, sä taas vanhalla poikaystävälläs ja sillä kuinka hienosti pääset baareihin. Mä taas nostatan egoani haukkumalla teidän mitättömät mielipiteenne - joopa joo
hevinörtti kirjoitti:
Enempi mä väittäisin wannabeeks semmosta joka ei voi olla kenenkään muun kuin 'oman porukan' kanssa..ettei vaan maine menis
Ja egoistejahan tässä ollaan kaikki! Juppi leuhkii rääsyillään, sä taas vanhalla poikaystävälläs ja sillä kuinka hienosti pääset baareihin. Mä taas nostatan egoani haukkumalla teidän mitättömät mielipiteenneEi se nyt ihan niin mwennyt. Kerroin vaan et iha samanikänen tyttö joka ei oo mikää wannabe juppi on ihan yhtä vanhan näkönen. En mä millään poikaystävälläni leuhki, herrajumala sentään! Kerroin vaan et pääsen sisään paikkoihin mihin ikäraja on 24, saa kai se olla musta ihan hienoa ku ei mun kavereista kukaan pääse. Ei ollu tarkotus sanoa sitä mitenkään hähää meinigillä.
Sori jos loukkasin jotakuta, mutta kyllä musta hipin ja satanistin sekä punkkarin ja jupi ajatusmaailmat eroo sen verran toiistaan että aika wannabe on pakko olla jos tosiaan ihan kaikkien kanssa tulee juttuun. Jollain ei oo aatteelliset ajatukset.
- elina
Minun egoni on yleensä niin suuri, etten mahdu ovesta sisään. Erityisesti silloin, kun kuuntelen Albert Ayleria, luen Dylan Thomasia ja kuvittelen olevani Patti Smith.
- senja
Miksi sä pukeudut luonteeseesi sopimattomasti? Imago kuule kertoo yleensä ihmisestä aika paljon!! Jos et tahdo tyttöjen ajattelevan, että oot tiukkis tai joku huumorintajuton, liian asiallinen toimistotyöläinen, niin älä sitten esitä sellaista!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475325Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "571920Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381713Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella161643- 141405
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41280No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol27127581-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171087Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771038Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877