onko joku kokenut samoja oireita uuden primeran kanssa?ilmastointi rikki, korjattu 3 kertaa.takahelmat,takaoven takaraunat täynnä kiveniskuja koska auton muotoilu täysin väärä,insinöörit suunnitelleet auton lentoliikenteeseen.tavaratilan sähkölukko reistailee jatkuvasti,avauskahva toimii jos toimii,kömmi sisätilan kautta tavaratilaan ja hae tavarat.bmw sama systeemi toimiiko niillä?
susi mikä susi
nissan primera never again
52059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei pahempia, tai no silloin tällöin kytkin pohjassa jarruttaessa pysähdyksiin tahtovat koneen kierrokset tippua turhan alas elikkä alle 500 kierroksen. 2 kertaa on kone sammunut kierrosten tiputtua nollaan :( Vielä en ole vienyt huoltoon, mutta jos tekee saman kolmannen kerran, niin sitten vien.
Perstuntumalta ajaessa huomaan, että ilman lämpö-
tila tuntuisi vaikuttavan koneen "pirteyteen" välillä melko paljon, joskus kulkee kuin piru joskus taas tuntuu, että ei mene mihinkään ??? Taitaneet laittaa liian kuumat tulpat...?
Muilta osin ei juurikaan huomauttamista, mutta yleistasolla verrattaessa edellisiin nissaneihini tuntuisi englantiin siirtymisen jälkeen hieman tuo laaduntarkkailu huonontuneen sitten japanin aikojen.
Antaisin kärrylleni ehkä arvosanan 8 .
Mainitsit textissäsi moottorisi sammuneen sen kierrosluvun tiputtua nollaan. Ja vieläpä kaksi eri kertaa.
Älä ole huolissasi. Kaikki polttomoottorit sammuvat, kun niiden kierrosluku putoaa nollaan!
Yritetään pitää koneet käynnissä :))
1.8 visia stw:ssä on samaa ongelmaa. On nyt tehnyt pari kertaa totaalisen blackoutin.
Vikakoodi ilmoittaa kampiakselin asentotunnistimen. On ollut tilauksessa nyt viikon, ajelen laina-autolla.
Kuulemma "suomen ensimmäinen" viallinen tapaus. Mutta yllättäen tehtaan tiedotteissa heikon vedon ja reilun kulutuksen (näistä valittelin jo keväällä ja vika ei paikallistunut) syyksi ilmoitetaan tunnistin.
Tietysti suomen maahantuojan tekninen neuvonta ei tiedä asiasta ja ehdotteli, että pitäisi ottaa asentaja kyytiin ja odotella jos vaikka vika tulisi "päälle". Mielenkiinnolla haluaisin tietää kukahan siinä minun kyydissäni olisi istunut sen 3 kuukautta ennenkuin vika iski koko kärryn sekaisin, ja suvaitsi ilmottaa häiriövalolla, että tässähän minä. Yleensäkin Aro-yhtymän teknisen neuvonnan heppu oli sen oloinen, että oli saanut viran arvalla, tai siihen pannaan firman tyhmin työnjohtaja pois tieltä.
Juu huomattu on. Alle kymppitonni mittarissa ja muovinen helma on todella pahasti kiveniskemillä takaoven takaa. Muotoiltu aivan liian ulkonevaksi osaksi... Minulla teki tuo takaluukun avaus systeemi saman tempun yhden kerran. Nappia kun painoi niin kuului napsahdus luukun sisältä mutta ei avannut lukkoa. Ajelin tämän jälkeen röykkyistä hiekkatietä niin luukku avautui jälleen. Mitä lie on sitten tuolla löysällä? Ilmastointi tosin on pelittänyt ihan hyvin (kop kop)
lakkaa temppuilemasta, kun malttaa sulkea luukun kunnolla. Omastani tuo temppouilu loppui heti, kun lopetin luukun liian hiljaisen sulkemisen! Kunnon vauhdilla luukku kiinni, niin sähkölukkokin aktivoituu kunnolla.