V-tuttaa kun kaikilla aloilla tuotanto menee vinkuitään. Kuka täällä verot maksaa 10v kuluttua? Se että teollisuus menee pois säteilee ympäristöön niin ettei tänne enää osaamisen puutteen takia voi mitään enää perustaakaan! Kiinan voisi vielä nuijia mutta ei 20v päästä.
sota
kiinan kanssa
2259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sitähän se on tarkoittanut, tämä kouluttautuminen kannattaa - hokema, että täällä ei kohta työllisty tavallisilla tuotantotöillä. On osattava jotakin paremmin kuin vinkumaissa osataan. Mutta mitä se olisi? Töitä, joita ei voi tuoda!
Suuerlta osin on meidän oma vika jos menee Kiinaan.Pitääkö olla suomalaisten joka asiassa niin passiivisia.Jokainen meistä vinkuu että suomalainen tuote on kallis ja ostaa Kiinalaisen. Mutta ostamalla äänestät Yrityksen Kiinaan menon puolesta.Se yksinkertainen totuus "yritykset työllistää vain niin paljon Suomalaisia kuin tuotteiden tekemiseen tarvitaan ja tuotteita tehdään vain niin paljon kuin niitä ostetaan." Jos joku ei ole tyytyväinen Suomalaiseen hintatasoon niin voi aina tehdä kilpailevan yrityksen ja pistää hintatason kohdalleen, siis kiinan tasolle ja vaikka allekin.Mutta pian tulee totuus vastaan kun joutuu palkkatason ja sosiaaliturvan kanssa tekemisiin.