EI OPASTA BUSSISSA

tosikuvesi

Tuli vain tuossa mieleeni vielä tuo Malagan bussiturma- me tultiin maaliskuussa Inglesistä aamuyöllä bussilla jossa ei ollut ollenkaan opasta- FINNMATKAT oli matkanjärjestäjä...ihmettelimme miten kuski otti asiakkaat vastaan- listassa oli vain henkilömäärä ja matkustajien lukumäärä...ei nimiä ei mitään! Ajatelkaa tilannetta jossa turma bussikin oli- miten olisi saatu tietää ketä bussissa on jos ei edes suomea puhuvaa opasta paikalla- kuski puhui vain espanjaa! Onko muillakin ollut oppaaton kyyti lentokentälle?

21

2553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syyskuussa 2007

      Praia da Rocha, Portugali sama matkatoimisto

    • en ymmärrä

      olisikaan hyötyä sillä jos onnettomuus sattuu niin ei se nimilista mitään pelasta. Varsinainen tunnistus tehdään muuten olipa nimilistaa tai ei. Ja kyllä se kuskikin osaa viedä porukat kentälle ilman opastakin mutta veikkaan ettei ihan puhtaat jauhot nyt oppaalla ole?

    • mitä siitä?

      En oikein ymmärrä kysymyksesi pointtia, mikä merkitys sillä on onko opas bussissa mukana kentälle tai ei?
      Kyllä ne nimilistat tarvittaessa löytyvät varmasti jos tarvetta tulee.

    • Sotavento

      Tjäreborgilla ei viimeksi Puerto de la Cruzista palatessamme ollut opasta bussissa. Kenttäkuljetus oli tunnin myöhässä, hyvä kun ehdittiin koneeseen. Paikallinen "Jose" ajoi kuin viimeistä päivää Puertosta Reina Sofiaan.
      Koska oli h-tinmoinen kiire, jengiä ei mielestäni laskettu. Oli kyllä outo reissu. Kentällä päästiin kaikkien jonojen ohitse, kone jo odotti. Ihan kiva monelle, jotka olivat suunnitelleet tekevänsä kaikessa rauhassa tuliaisostoksia kentällä.

      Menomatkalla Reina Sofiasta Puertoon bussissa oli opas ja kaikki järjestelyt sujuivat ihan mallikkaasti. Opas ei ollut mukana hotelliin sisäänkirjoittautumisen yhteydessä, mutta väliäkö tuolla. Ihan asiallista palvelun karsintaa, oppaiden yhteystiedot on olemassa ja huonejärjstys on arvottu etukäteen. Ei sillä oppaalla lopulta ole suurtakaan lisäarvoa siinä vaiheessa. Melkein voisi kysyä, että mitä hemmettiä niillä oikeasti tekee?

      • en nyt ymmärrä

        sillä jos kuljetus on tunnin myöhässä niin ei kone ole vielä lähdössä sillä kentälle mennään väh. 2-3 tuntia ennen lähtöä. Eli joko keksit näitä juttuja tai suorastaan valehtelet?


      • Sotavento
        en nyt ymmärrä kirjoitti:

        sillä jos kuljetus on tunnin myöhässä niin ei kone ole vielä lähdössä sillä kentälle mennään väh. 2-3 tuntia ennen lähtöä. Eli joko keksit näitä juttuja tai suorastaan valehtelet?

        Kun sinne Tf etelän kentälle ehdittiin, aikaa koneen lähtöön oli ainoastaan vajaa tunti. Voit tarkistaa Tjäreborgin sivuille tekemäni valituksen. Siinä oli ihan oikeasti kiire. Ajomatkaa Puerto de la Cruzista Reina Sofiaan kertyy noin 1,5 h, tuona päivänä oli lisäksi ruuhkaista ja silloin todella meidät ohjattiin ohi kaikkien jonojen semmosta sivulinjaa pitkin ja hoputettiin kiire,kiire... Ei minulla ole mitään syytä valehdella. Näin nyt vaan pääsi käymään. Tällä kertaa Tjäreborgin koneisto petti, selvittävät sitä, mutta vastausta en ole vielä nähnyt. Ovat luvanneet korvata sen kenttäkuljetuksen osuuden. Koneeseen otetaan sisään reilu puoli tuntia ennen lähtöä, joten laske siitä, paljonko oli aikaa. Kentällä harvemmin on 2-3 tuntia aikaa, eikä se ole edes tarpeellista. Reilu tuntikin riittää, kunhan ehtii käydä vessassa, pikaisesti ostoksilla, jos jotain puuttuu ja juoda kupin teetä tai kaljan, mistä kukin nyt sattuu diggaamaan. Mutta jos ollaan kentällä alle tunti ennen koneen lähtöä, kyllä siinä on jo melko kiire portille, jonne oli melkoinen kävelymatka isolla kenttäalueella.

        Mitä helskuttia minä näitä sinulle selitän, mutta tosi kuin vesi, näin kävi.


    • kokenut1

      Kuski ihmetteli itsekkin kun hotellin pihalla oli myös aurinkomatkalaisia jotka ei tiennyt pitikö mennä tähän bussiin... kuskilla oli vain lukumäärä...entäs jos joku olisi ollut myöhässä...

    • Olemme viime vuosina käyttäneet usein Tjäreborgia matkanjärjestäjänä ja heillä tuntuu vakiintuneen tavaksi, ettei paluumatkan lentokenttäkuljetuksessa ole opasta vaan kuljettaja nimilistan kanssa poimii matkailijat hotelleista. Suuremmitta ongelmitta on sujunut (koputan otsaani!) tähän asti. Aikatauluhankaluudet ja siitä johtuvat hurjastelut ovat poikkeuksetta johtuneet huoneeseen nukkumaan (=sammunut?) jääneestä seiväsmatkasuomituristista, joka vielä viimeisenä iltana on päättänyt ”nauttia” halvasta paikallisesta viinasta. Aina nämä sankarit on joko kuskin toimesta löydetty, tai sitten jatkettu ilman heitä hotellin henkilökunnan jatkaessa etsimistä. Tuskin se suomea puhuva opas asioita pystyisi sen paremmin hoitamaan. Olen nähnyt tilanteita joissa avulias opas on jopa ryhtynyt auttamaan moista matkailijaa pakkaamisessa, kun oli perhana kiireessä unohtunut. Väsyneet, mutta onnelliset sankarit ovat sitten taksikyydillä ilmestyneet ajoissa lentokentälle.
      Sitä en ymmärrä, että mitä mahdollisessa, muttei toivotussa onnettomuustilanteessa sillä suomenkielentaitoisella, ehkä menehtyneellä, tajuttomalla tai shokissa olevalla oppaalla on tekoa muiden samassa tilassa olevien kanssa. Saattaisivat juttelut jäädä vähiin?
      Mutta summa summarum. Vastaus kysymykseesi: Olen ollut oppaattomilla kuljetuksilla lentokentälle!

    • juttua

      Finnmatkojen matka Sidessä 2006, opas oli jättänyt meille viestin että opasvajauksen takia Siden bussiin ei tule opasta. Hiukan jännitti että ollaanko oikeassa bussissa kun kuskilla oli vaan lista mistä hotelleista hän käy hakemassa porukkaa, ei lukumäärää tai nimiä tosin meitä oli yhteensä vaan viisi henkilöä lähdössä kotimatkalle kolmesta eri hotellista. Koitin kysellä kuskilta että onko tämä Finnmatkojen bussi mutta hän hoki vaan airport, airport ja näytti lappua missä luki hotellien nimet.
      Olimme ekoja siinä bussissa että ei voinut muilta kyselläkkään ja yhtä epävarmoja olivat muista hotelleista tulijat mutta loppujen lopuksi kuittasimme huumorilla koko homman ja hyvin me kentälle päästiin ja ihan ekoina olimme kentällä.

      • tebis

        Tjarweborgin reissulla kultahietikolla,miustan ettei ollut opasta bussissa kun matkattiin kentältä hotelliin (jotenkin tuli heti "huono" fiilis palvelusta)
        finnmatkoilla törmättiin tuohon samaan hommaan teneriffalla,mallorcalla kyllä oli opsakin kyydissä kertomassa kohteesta jne.

        muutoin olla käytetty aurinkomatkoja ja kyllä täytyy sanoa, että paras se on palvelun suhteen noista kaikista.(vaikka on niillä välillä aika "rasvaset" hinnat matkoissaan)
        nin, aurinkomatkojen matkoilla on aina ollut opas kyydissä.


      • Rimpsukkka
        tebis kirjoitti:

        Tjarweborgin reissulla kultahietikolla,miustan ettei ollut opasta bussissa kun matkattiin kentältä hotelliin (jotenkin tuli heti "huono" fiilis palvelusta)
        finnmatkoilla törmättiin tuohon samaan hommaan teneriffalla,mallorcalla kyllä oli opsakin kyydissä kertomassa kohteesta jne.

        muutoin olla käytetty aurinkomatkoja ja kyllä täytyy sanoa, että paras se on palvelun suhteen noista kaikista.(vaikka on niillä välillä aika "rasvaset" hinnat matkoissaan)
        nin, aurinkomatkojen matkoilla on aina ollut opas kyydissä.

        Pistän vielä paremmaksi. Tänä talvena Finnmatkojen Gran Canarian reissulla opas saatteli bussille lentokentällä mutta sen jälkeen mitään opasta ei koko reissulla näkynytkään. Onneksi kaikki muistivat minkä hotellin kohdalla pitää hypätä bussista. Paluumatkalla emme nähneet missään vaiheessa yhtään opasta. Hyvin meni kuitenkin. En valita.

        Aurinkomatkoilla on siinä suhteessa aika toisenlaista. Täysin kielitaidottomille tumpeloille esim. itsekseen hotelliin tulo voi olla kova juttu, jos luulivat saavansa jotain palvelua matkatoimiston puolelta.


    • matkustellut

      Parin vimppavuoden aikana en ole enää saanut AM:ltä Gran Kanarialle hotellia kun olen tiennyt vuosilomastani.
      Finnskillä ja Tjärellä on menty oppaitta mennen tullen; ei olo ole kyllä silloin lomarentoa. Kyllä kuskilla tai ainakin kuskin pomolla on hotelleista lähtijöitten nimilistat; eiväthän he muuten osaisi herätellä puuttuneita.
      Tjärellä joutui helmikuussa käymään palvelutoimistossa edellisenä päivänä varmistamassa lähtöaikataulun; ei hyvä (miksi ei tietoa vaikka infokirjaan?)

    • Sitten?

      Mitä väliä, ei se opas tai nimilista pelasta onnettomuudessa ketään.
      Ja näitä jotka ulisee kun bussissa hotellilta kentälle ei ole opasta????
      Jos bussikuski sanoo että airpuerto, onhan se aika selvää.
      Sama kai se millä bussilla sinne kentälle menee, vaikka naapurihotellin bussilla.
      Kyllä on porukka jotenkin niin uusavutonta, luulin että vain jenkit on näin avutonta sakkia.

      • ALOITTAJA

        Eipä tuomita heti...tarkoitin vain että palvelusta olen maksanut ison rahan, ja toisekseen tuomitsijoitahan tällä palstalla löytyy- aivan sama mistä kirjoittaa aina älähtäjä löytyy. Se vaan harmittaa kun asiasta puhutaan, ja sitten uusavuttomaksi tuomitaan...no näin meillä Suomessa!


      • en usko
        ALOITTAJA kirjoitti:

        Eipä tuomita heti...tarkoitin vain että palvelusta olen maksanut ison rahan, ja toisekseen tuomitsijoitahan tällä palstalla löytyy- aivan sama mistä kirjoittaa aina älähtäjä löytyy. Se vaan harmittaa kun asiasta puhutaan, ja sitten uusavuttomaksi tuomitaan...no näin meillä Suomessa!

        sillä eikö juuri nuo matkat ole niitä halppismatkoja? Kun ei rahaa parempaa ole niin voi tulla yllätyksiä ja tämä on yksi sellainen sitten.


      • ALOITTAJA kirjoitti:

        Eipä tuomita heti...tarkoitin vain että palvelusta olen maksanut ison rahan, ja toisekseen tuomitsijoitahan tällä palstalla löytyy- aivan sama mistä kirjoittaa aina älähtäjä löytyy. Se vaan harmittaa kun asiasta puhutaan, ja sitten uusavuttomaksi tuomitaan...no näin meillä Suomessa!

        Kyllähän sen oppaan kuuluu siellä bussissa olla. Vaikka joskus harmittaakin lepertelevä lehmityttömäinen kaitseva asenne, mikä heillä useimmilla on.
        Matkan järjestävillä yrityksillä luulisi olevan tarkat pykälät ja toimintaohjeet, joita tulee tinkimättä noudattaa. Bussin matkustajaluettelon pitäisi löytyä bussista, järjestäjän paikallistoimistosta ja uskoisin sen löytyvän joltain viranomaiselta.
        Matkustajan puolelta on epäviisasta mennä ilmoittamatta väärään bussiin. Sellainenhan tuottaa paljon sekaannusta ja lisää työtä.
        Bussikuski on vastuussa ainoastaan kuljetuksesta. Jos hän syystä tai toisesta ottaa hoitaakseen myös matkustajien taljauksen niin se on väärin.
        Onnettomuustapauksessa matkustajaluetteloon kuulumattoman löytyminen ruumiiden joukossa herättäisi niputtain kysymyksiä. Joku saattaisi saada syytteen kuoleman tuottamuksesta.


      • Opas bussiin
        ALOITTAJA kirjoitti:

        Eipä tuomita heti...tarkoitin vain että palvelusta olen maksanut ison rahan, ja toisekseen tuomitsijoitahan tällä palstalla löytyy- aivan sama mistä kirjoittaa aina älähtäjä löytyy. Se vaan harmittaa kun asiasta puhutaan, ja sitten uusavuttomaksi tuomitaan...no näin meillä Suomessa!

        Lentokenttämatkoille.
        Olettaminen ei merkitse mitään.


      • Höpö.
        All-Marino kirjoitti:

        Kyllähän sen oppaan kuuluu siellä bussissa olla. Vaikka joskus harmittaakin lepertelevä lehmityttömäinen kaitseva asenne, mikä heillä useimmilla on.
        Matkan järjestävillä yrityksillä luulisi olevan tarkat pykälät ja toimintaohjeet, joita tulee tinkimättä noudattaa. Bussin matkustajaluettelon pitäisi löytyä bussista, järjestäjän paikallistoimistosta ja uskoisin sen löytyvän joltain viranomaiselta.
        Matkustajan puolelta on epäviisasta mennä ilmoittamatta väärään bussiin. Sellainenhan tuottaa paljon sekaannusta ja lisää työtä.
        Bussikuski on vastuussa ainoastaan kuljetuksesta. Jos hän syystä tai toisesta ottaa hoitaakseen myös matkustajien taljauksen niin se on väärin.
        Onnettomuustapauksessa matkustajaluetteloon kuulumattoman löytyminen ruumiiden joukossa herättäisi niputtain kysymyksiä. Joku saattaisi saada syytteen kuoleman tuottamuksesta.

        Missä ihmeessä se määrätään että opas pitää olla bussissa?
        Kyllä kai nyt ihminen osaa olla bussissa ilman opasta?
        Kentällä kyllä on aina joku, joka sanoo mihin bussiin mennä.
        Pitäiskö sen oppaan olle huoneessakin aina, ja iltaisin mukana suosittelemassa ruokapaikkoja.
        Matkustajaluettelo ei myöskään ole mikään pakko, onko hkl:n bussissakin matkustajaluettelo?
        Pikkaisen vois ihmisillä olla omatoimisuutta.
        Kuolemantuottamusko tulisi sen takia että ei ole luettelossa, HAH
        Koittakaa nyt hyvät ihmiset tajuta, että kun halvalla pitää saada, niin ei voi saada kaikkea.


    • tähän aiheeseen

      Omasta mielestäni opas kyllä voisi olla mukana kenttäkuljetuksissa. Kokenut matkustaja osaa hakea sen lähtöselvitystiskin, tietää turvajärjestelyt ja muut, mutta mukana on aina täysin ummikkoja ensikertalaisia, vanhoja ihmisiä jne. jotka ovat ihan toisten matkustajien autettavissa. Pelkästään hotelliin sisään kirjoittautuminen näytti edellisellä matkallamme monelle ylivoimaiselta, koska opaspalvelu puuttui. Vaikka opas ei olisi bussissa, joku matkatoimiston edustaja voisi olla siinä respassa paikalla sen hetken, että ne arimmatkin matkustajat saadaan turvallisesti hotelliin.

      Vaikka Aurikomatkojen hintatasoa moititaan, heillä homma toimii näiltä osin kiitettävästi.

      • On aina

        KEntällä, vaikka ei bussissa olisikaan.
        Kun kentälle tulee on siellä opas joka neuvoo mille tiskille mennä.
        Turvatarkastuksiin ei opaskaan pääse mukaan, sillä sinne pääsee vain matkustajat.


    • orpo olo

      Ollaan mentykin kentältä hotelliin ilman opasta. Onneks oli meille tuttu kohde, mutta en tiedä miten ensikertalaiset ja esim. vanhukset pärjäsivät...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2703
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2644
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1617
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      37
      1180
    Aihe