Mondeo -98 puskurin vaihto?

puskuri vaihtoon

Terve!

Osaisiko joku antaa hinta-arviota, mitä tulee maksamaan -98 vuosimallin Mondeon uusi takapuskuri? Puskurihan on muovia ja helppo vaihtaa. Mutta mikä mahtaa olla itse puskurin hinta?

8

3447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Jouduin vaihtamaan neljä vuotta sitten takapuskurin 99-malliseen Focukseen ja silloin se maksoi noin 170 euroa eli puolihintainen verrattuna monen muun merkin vastaavaan. Puskurin on maalaamaton, joten tuohon sitten maalauskulut, jotka helposti maksavat lähes saman kuin tuo puskuri.

      • saa..

        motonet.fi alkaen 79.90egee sumuvaloilla pohjam. tai sitten jostain varaosaliikkeestä..


      • sumareilla
        saa.. kirjoitti:

        motonet.fi alkaen 79.90egee sumuvaloilla pohjam. tai sitten jostain varaosaliikkeestä..

        vai?? heh heh


      • ......
        sumareilla kirjoitti:

        vai?? heh heh

        Oli ihan Fordin alkuperäsipuskuri ja mielestäni aika kohtuuhintainen, helposti maksaa muissa merkeisä tuplahinnan.
        Maalaaminen tosiaan maksaa, ei maalari ruiskuaan alle 100 euron tahri.


      • perkelesh
        sumareilla kirjoitti:

        vai?? heh heh

        ..taka- tai etupuskuri sama se hinta suurin piirtein motonetissä on. Maali maksaa mutta jos jos ei oo tupakka miehiä tai parkinson vaivaa niin maalit kaupasta vaan ostamaan. Oikea väri löytyy varmasti eikä -98ssa enään mitään takuita ole. Itse tekisin ainakin näin.


      • eihän..
        sumareilla kirjoitti:

        vai?? heh heh

        alkup. viestistä selviä onko kyseessä farmari vai sedan. Farmarissa alk. 139 eskoo.
        En ole tässä mikään motonetin mannekiini mutta mielestäni kaikki merkkihuollot ja merkkiliikkeen tavara on huijausta ja vedätystä. Ei sitä normaalissa käytössä huomaa mitään eroa alkup. osiin.


      • ostin juuri
        eihän.. kirjoitti:

        alkup. viestistä selviä onko kyseessä farmari vai sedan. Farmarissa alk. 139 eskoo.
        En ole tässä mikään motonetin mannekiini mutta mielestäni kaikki merkkihuollot ja merkkiliikkeen tavara on huijausta ja vedätystä. Ei sitä normaalissa käytössä huomaa mitään eroa alkup. osiin.

        Hankin juuri omaan mondeooni uuden alkuperäisen takapuskurin. Se ei ollut yllättäen samanlaista vaaleaa ja kovaa muovia kuin alkuperäinen vm.97 puskuri, vaan mustaa ja selvästi pehmeämpää/joustavampaa.

        Nyt ennen maalausta on herännyt kysymys siitä onko se edes valmiiksi pohjustettu, jollaisena Fordin varaosapuoli sen on myynyt. Puskuri nimittäin ainakin maallikon silmään näyttää pohjustamattomalta "mustalta" muoviosalta.
        Miten ihmeessä tosta voi nyt sanoa pitääkö se pohjustaa, vai heitetäänkö vain sävypohja ja elastinen lakka pintaan? Pinta on kyllä "pohjamaalilta tuntuva", eli hieman karhea, mutta luulisi, että pohjustuksessa olisi käytetty leikkauspinnasta selvästi eroavaa väriä?


    • vekki

      60ekee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe