Onko Passateissa vm. -94-96 mahdollisia lastentauteja ? Onko TDi parempi kuin vanhempi TD ? Mitä kannattaa tutkia kun ostaa kyseistä autoa ?
Passat TDi
4
717
Vastaukset
- Golf3_TDI
TDI (09 tai 110 hp) on hyvä kone ja ne vanhat passatit, varsinkin korimallin viimeiset vuosimallit on toimivia pelejä. Valitsisin ehdottomasti TDI:n sen vanhan TD:n sijaan.
- Tase
kone ja perinteinen esikammiokone ilman välijäähdytystä. Olin itsekin saman kysymyksen edessä ja ostin TD-koneella olevan Passatin kun sopivan löysin. Kokemuksesta kerron, että TDI-koneesta (90 hv) irtosi reippaasti enemmän vääntöä ja voimaa, mutta vastapainona ERITTÄIN HIDAS lämpeneminen, vaikka käytin lohkolämmitintä. Nyt riittää lämpö kovimmillakin pakkasilla, eikä se laske kaupunkiajossa viileän puolelle - eikä tarvita lisälämmittimiä! TD-koneella (75 hv) ehtii - se on asennekysymys. Kysyin muuten Pohjois-Suomen suurimmalta moottorikoneistamolta, miten VW 1.9 dieselit kestävät. Sanoivat, että moottorit ovat liikenteessä - ei niitä suuremmin peruskorjata muuten kuin moottorivaurion seurauksena. Ihmettelivät kestävyyttä!
- Tase
Ovet avautuvat jäykästi ja joskus talvella pomppaavat takaisin kun laittaa kiinni. Pitäis varmaan säätää... Mulla kilometrejä 216 t ja ei muita "lastentauteja".
- tdi96
Olen ollut erittäin tyytyväinen omaan 96 Tdi Passattiini. Auto on toiminut hyvin ja ollut edullinen käyttää. Autolla on ajettu 245 tkm.
Tukivarsihommat voivat joskus kai aiheuttaa ongelmia, mutta omalle kohdalle ei niitä ole sattunut. Jarrulevyt menivät kesällä uusiksi koska vääntyivät, tämä lienee jonkinlainen tyyppivika.
Samoin kovalla pakkasella ovien pysyminen kiinni on kaksi kertaa tuottanut ongelman, ei sen enempää.
En ole kokenut autoa hitaaksi lämpiämään, mutta toisaalta lähden aika nopeasti kehätielle, jolloin lämpiäminen tapahtuu nopeammin kuin 50:n vauhdissa. Hitaan lämpiämisen voi korvata todella tehokkailla ja nopeilla istuinlämmittimillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h442915Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062691Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 321884
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141523- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.721041