Passat TDi

Jetisti

Onko Passateissa vm. -94-96 mahdollisia lastentauteja ? Onko TDi parempi kuin vanhempi TD ? Mitä kannattaa tutkia kun ostaa kyseistä autoa ?

4

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Golf3_TDI

      TDI (09 tai 110 hp) on hyvä kone ja ne vanhat passatit, varsinkin korimallin viimeiset vuosimallit on toimivia pelejä. Valitsisin ehdottomasti TDI:n sen vanhan TD:n sijaan.

    • Tase

      kone ja perinteinen esikammiokone ilman välijäähdytystä. Olin itsekin saman kysymyksen edessä ja ostin TD-koneella olevan Passatin kun sopivan löysin. Kokemuksesta kerron, että TDI-koneesta (90 hv) irtosi reippaasti enemmän vääntöä ja voimaa, mutta vastapainona ERITTÄIN HIDAS lämpeneminen, vaikka käytin lohkolämmitintä. Nyt riittää lämpö kovimmillakin pakkasilla, eikä se laske kaupunkiajossa viileän puolelle - eikä tarvita lisälämmittimiä! TD-koneella (75 hv) ehtii - se on asennekysymys. Kysyin muuten Pohjois-Suomen suurimmalta moottorikoneistamolta, miten VW 1.9 dieselit kestävät. Sanoivat, että moottorit ovat liikenteessä - ei niitä suuremmin peruskorjata muuten kuin moottorivaurion seurauksena. Ihmettelivät kestävyyttä!

    • Tase

      Ovet avautuvat jäykästi ja joskus talvella pomppaavat takaisin kun laittaa kiinni. Pitäis varmaan säätää... Mulla kilometrejä 216 t ja ei muita "lastentauteja".

    • tdi96

      Olen ollut erittäin tyytyväinen omaan 96 Tdi Passattiini. Auto on toiminut hyvin ja ollut edullinen käyttää. Autolla on ajettu 245 tkm.

      Tukivarsihommat voivat joskus kai aiheuttaa ongelmia, mutta omalle kohdalle ei niitä ole sattunut. Jarrulevyt menivät kesällä uusiksi koska vääntyivät, tämä lienee jonkinlainen tyyppivika.
      Samoin kovalla pakkasella ovien pysyminen kiinni on kaksi kertaa tuottanut ongelman, ei sen enempää.

      En ole kokenut autoa hitaaksi lämpiämään, mutta toisaalta lähden aika nopeasti kehätielle, jolloin lämpiäminen tapahtuu nopeammin kuin 50:n vauhdissa. Hitaan lämpiämisen voi korvata todella tehokkailla ja nopeilla istuinlämmittimillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      44
      2915
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2691
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      1884
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1523
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      72
      1041
    Aihe