APUA MITEN

minä**^*

minkälainen korsetti tai minkä laittaisin hääpuvun alle jota vatsa ei rumasti pömpöttäisi kun häät ovat elokuussa ja odotan tällä hetkellä vauvaa ja laskettu aika on heinäkuun alussa.. niin vatsaa jää melko rumasti.. osaan hirveen huonosti muotoilla tän asian mutta kyllä kai tästä jotain ymmärsi :D mutta minkälaisia alusvaatteita tai sellaisia hääpuvun alle yleensä laitetaan..

6

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonkinlaista

      korsettia tai housuliiviä tarkoitat.

      Häiden ajankohta on tietysti aika mielenkiintoisesti ajoitettu, kun jo alle 2 kuukautta synnytyksestä on juhlanne.

      Tietystihän tuon voit ottaa huomioon hääpukuasi hankkiessasi. Koska teillä on ainakin yksi lapsi ja vihkiminen on noin pian synnytyksen jälkeen, niin tuskinpa mitään valkoista prinsessamekkoa tms. pidät ylläsi, vaan sinulla on jokin hillitty puku ylläsi. Voithan siis valita sellaisen puvun, missä mahdollinen pömpötys ei näy, esim. jakkupuku jossa on pitkä jakku. Juhlavasta materiaalista valmistettuna on varmasti kiva!

      Asiantuntevasta alusasuliikkeestä voit hankkia korsetin korseletin. Ongelma tietysti tässä vaiheessa on se, että et varmaankaan voi enää alusasua sovittaa raskautesi ollessa varsin pitkällä. Täytyy siis ottaa riski siitä, että etsit alusasun vasta sitten, kun olet palautunut niin "normaaliksi" kuin ennen häitä ylipäänsä ehdit. Alusvaatteen hankkiminen jää siten ihan parille viimeiselle viikolle ennen häitä, ja sittenhän voit myös ottaa huomioon asun toimivuuden imettäessäsi jne.

    • löysinkin

      jo sopivan mallisia korsetteja mistä aion valita jonkinlaisen hääpuvun alle, minulla siis on jo mekko vasta ostettu sovitin sitä nyt vaikka vatsani on iso ja se meni hyvin päälle ja kiinnikkin vielä mutta siinä puvussa onkin sellainen että sitä voi tarvittaessa helposti pienentää montakin koko koska siinä on sellainen nyöritys systeemi, ja häiden ajankohta on siksi silloin koska juhlimme samaan aikaan ristiäisiä.

    • varoittaja

      Selvitä ensin se, saako korsettia ylipäätään käyttää odotusaikana. Muistelen joskus nähneeni kirjoituksen, jossa käyttöä kehoitettiin välttämään terverydellisten riskien vuoksi..

      • en minä

        nyt raskausaikana vaan häät ovat vasta sitten synnytyksen jälkeen kun la on 10.7 niin häät ovat 30.8 :)


    • Henni78

      Tampereen Morsiusgalleriasta saa scarlett-korsettia, joka on todella suosittu morsiammien keskuudessa ja tarkoitettu juuri hääpuvun alle. Useat tuttavanikin ovat raskauden jälkeen tilanneet sellaisen ihan jokapäiväiseen käyttöön ihan vatsaa kasaamaan ja selkää tukemaan. Morsiusgallerian nettikauppa on remontissa tällä hetkellä, joten netin kautta ei nyt voi tilata, mutta nettisivuilta (www.morsiusgellria.com) löytyy liikkeen puhelinnumero,johon voi soittaa ja antaa mitat niin he lähettävät sinulle sopivan. Googlettamalla scarlett-korsetin, pääset myös sitä katsomaan netissä. Toinen, mistä saa sellaista rintojen alle tulevaa puolikorsettia on alusvaate.fi. Tilasin itse juuri myös sellaisen (n.63e) ja on ihan nappiostos, kun mullakin vielä maha pönköttää vauvan jälkeen ja pukuun pitäis mahtua. Nämä ovat siis kunnollisia luutettuja korsetteja, eikä mitään alusvaateliikkeiden kevytkorseletteja, jotka eivät vedä kyllä mitään sisään yhtään mistään kohdasta. Kannattaa kokeilla :D

      • oikein kunnolla

        haluaa investoida (tosin toimitusaikakin on huomattavasti pidempi), niin oikean historiallisen (tightlacingiinkin) sopivan korsetin voi teettää Belle Modestella http://www.bellemodeste.com .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      244
      6094
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      128
      5908
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      243
      4986
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      31
      4471
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      21
      4319
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4117
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3668
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2579
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      56
      1955
    Aihe