Hei,
voisiko joku kertoa, minne kannattaisi mennä, jos haluaa tehdä ostoksia edullisemmin. Tarkoitan, että minua eivät kiinnosta kalliit merkkivaatteet, vaan ihan "tavalliset" vaatteet.
Kiitoksia :)
ostokset
13
7713
Vastaukset
- isis85
pääkaduilla, esim. Steglitz- Schlossstrassella on tavarataloja ja liikkeitä, sekä Charlottenburgin Wilmersdorfer Strassella. On niitä muitakin, mutta jos nuo nyt alkuun riittäisivät.
Hyvää matkaa. - ostoksilla
Vaateketju C&A myy hyvänlaatuista ja edullista vaatetta kaikenikäisille. Katso www.cunda.de.
- martsikka
C&A:ta minäkin suosittelen, hinta/laatu-suhde loistava!
- berliner kindl
martsikka kirjoitti:
C&A:ta minäkin suosittelen, hinta/laatu-suhde loistava!
Miesten vaatteita kannattaa katsella myös Peek&Cloppenburgista. Ketjun omat merkit kuten McNeal ovat hinta/laatusuhteeltaan erinomaisia. P&C myy myös merkkivaatteita ja on hieman C&A:ta hinnakkaampi.
P&C ja C&A ovat samassa talossa Wilmersdorfer Strassella samannimisen metroaseman yläpuolella, S-Bahn-asema Charlottenburgin vieressä. Samalla ostoskadulla on myös muita edullisia vaatekauppoja ja paljon muita liikkeitä ja ruokapaikkoja lyhyen kävelymatkan päässä toisistaan.
- vinkeistä!
Sunnuntaina nokka kohti Berliiniä. Kiitos vastanneille :)
- paras_rfjferg
C&A ainut vaatekauppa saksassa ja Tsekeissä mistä kannattaa ostaa vaatteet.
Halvin ja laadultaan hyvää tavaraa.
Berliinissä on ties kuinka monta C&A myymälää. 3 olen löytänyt keskusta - länsi väliltä. Idässä varmaan toinen setti lisää.
Itse en muita paitoja oikeastaan käytäkkään kuin C&A paitoja. Myös jotain huosuja on tullu hankittua. - Raksu
Ljubljanassa on .
- berlind
Myös zoologisher gartenilla, Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirchen ympäristössä on tosi paljon näitä edukkaampia. Esim. pimkie ja new yorker, kenkiä oscosta.
- motskarimimmi1
Tietääkö joku Berliinin kirpputoreja?
Olen menossa maaliskuussa la-ti, joten sunnuntain voisi viettää kirppareita kierrellessä, sekä muut vaatekauppa ideat vastaanotetaan.Varsinkaan sunnuntaina, jos lähtee kävelemään tai ajelemaan julkisilla, ei voi olla törmäämättä kirpputoreille. Jos "ilmoja piisaa" on oikeastaan turhanaikaista tavallisin kauppoihin mennäkään. Tosin maaliskuun puolellakin saattaa olla hyytävä sää, paras pukeutua lämpimästi. Kirpputoreilla tapaa kaikenlaisia ihmisiä ja voi tehdä hyviä löytöjä. Hiukopalaksi vain välillä currywurstia.
http://www.berlin.de/special/shopping/flohmaerkte/
- uralt
Stockmannin outlettia vastaava on Karstadilla nimeltä Berlin Neukölln Schnäppchen Center. Osoite: Karl-Marx-Strasse 36-42, 13353 Berlin.
- motskarimimmi1
Mitäs mieltä olette, kannattaako ostaa kosmetiikka Tegelin lentokentältä vai Berliinin kaupoista? Ajattelin tuoksuja ja esim. Bioderm-sarja, jotka ovat Suomessa kalliita.
- Vertailuksi
Saksalaisten kenttien isoin duty-free kauppaketju ja hintoja
http://www.heinemann-dutyfree.com/berlin_en/make-up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam22213981Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu577146Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1946781K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon984704Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju724630Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä214451Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos724305Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754102Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003886- 933671