mikä ohjelma pitäisi olla lataukseen, mulla hp,n läppäri ja xp. Vanha pieru kun olen hiukka pihalla näistä kopiointisuojauksista, niin oletan että omaankäyttään olisi laillista. Voisiko siirron tehdä kaapelilla stereon kuulokepistokkeesta läppärin mikkipistokkeeseen??
Radiosta
tietokoneelle
4245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voit laittaa piuhan kuulokeliitännästä tietokoneen linjasisääntuloon. Mikrofoniliitäntäkin käy mutta se saatta joskus olla mono.
Hyvä äänitys ohjelma on Audacity, ilmainen ja suomenkielinen ja sillä onnistuu, jos haluaa, monipuolinen äänen jälkikäsittelykin:
http://audacity.sourceforge.net/
Kun piuhat on kytketty valitse Audacitystä äänityslähteeksi esim. microfoni tai jos et tiedä mikä valita niin silloin "What U Hear" silloin ohjelma äänittää kaiken tietokoneella toistettavan äänen.
Jos haluat tallettaa äänittämäsi asiat mp3-muodossa, etkä pakatussa .ogg tai pakkaamattomassa WAV -muodossa niin tarvitset tuon:
http://www.jarviradio.fi/info_mediakurssi_audacity_mp3.php
....ja onhan tuolla Järviradion sivulla Audacityn pikaopaskin:
http://www.jarviradio.fi/info_mediakurssi_audacity.php
"....haluamasi MP3-pakkauslaadun (suositellaan 128)." Minä suosittelen 192 silloin ollaan lähellä CD-tasoa 128 on aika heikko varsinkin musiikille.
vastauksesta eiköhän noilla onnistu.
jossa oli 6,3 st plugi 3.5 st plugin ja äänitys sujuu sutvakkaasti wau että vaari on taas pykälää onnellisempi.Kiitti vielä kerran.