Opintotuen saamisesta?!

Linda

Opiskelen toisella asteella ammattikoulussa. Olen saanut täyttä tukea, mutta nyt Kela on kai huomannut, että en ole ollut riittävästi koulussa. Mikä se raja on meille amislaisille? Kelasta tuli joku kirej kyllä jota en ehtinyt kunnolla lukea ja se on hävinnyt.

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cecilia

      Ammatilliset ja muut opinnot (muut kuin lukio-opinnot ja korkeakoulussa suoritettavat tutkinto-opinnot) katsotaan päätoimisiksi, kun opintojen laajuus on keskimäärin vähintään kolme opintoviikkoa opiskelukuukautta kohti. Kun opintojen laajuutta ei ole mitoitettu opintoviikkoina, on opiskelun edellyttämä työmäärä oltava vähintään 25 viikkotuntia. Tavanomaisten kotitehtävien tekoon käytettyä aikaa ei oteta huomioon koulutuksen viikkotyömäärää arvioitaessa.

      Lähde: www.kela.fi

      • Linda

        Niin... meillä on etäpainotteinen koulutus, joten käytännössä kukaan meidän luokkalainen ei varmaan saa opintotukea vaikka ollaan tavallisella peruskoulupohjaisella toiseella asteella.
        Mistä Kela katsoo sen paljonko ollut koulussa? Ei tule mieleeni luotettavaa tietolähdettä, kun meidän opettajatkin on mitä on..


      • Katsoo
        Linda kirjoitti:

        Niin... meillä on etäpainotteinen koulutus, joten käytännössä kukaan meidän luokkalainen ei varmaan saa opintotukea vaikka ollaan tavallisella peruskoulupohjaisella toiseella asteella.
        Mistä Kela katsoo sen paljonko ollut koulussa? Ei tule mieleeni luotettavaa tietolähdettä, kun meidän opettajatkin on mitä on..

        Kela ei katso mitään, vaan perustaa päätökset oppilaitoksesi lausuntoon, oletko suorittanut tarpeeksi opintoviikkoja tai onko poissaoloja niin paljon, ettei voida opiskelua enää pitää päätoimisena. Eli oppilaitokset ilmoittavat seurantalistoilla Kelaan tiedot näistä asioista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4466
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3313
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1143
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1086
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1054
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe