kumpi on parempi neliveto vai luistonesto?
kokeilin kesällä laskettelu rinnettä ajaa ylös ja neliveto nousiparemmin ylös kuin luistonestolla varustettu auto. luistonesto ei noussut oikeestaan ollenkaan.
kokeilin kesällä laskettelu rinnettä ajaa ylös ja neliveto nousiparemmin ylös kuin luistonestolla varustettu auto. luistonesto ei noussut oikeestaan ollenkaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottakai neliveto on parempi kuin luistonestojärjestelmä, sen käyttö on vain ensin opeteltava. Ainakin mitä olen kuullut niin luistonesto ei juuri auta muuta kuin sen että se estää renkaita sutimasta. Apuna pitäisi olla ajonvakautusjärjestelmä jne. Mutta jos on neliveto kitkalukoilla ja ajonvakautuksella niin on jo hieman kätevämpi.
Jos rengas ei vedä, niin se jarruttaa.
ja tietenkin
parempi missäsuhteessa ? ei taas huonommin olis kyssäriä voinut muotoilla. tottakai se neliveto menee laskettelurinnettä paremmin, mutta kuka vittu siellä laskettelurinteessä ajaa ??? osta mies sukset !!!
entäpä liukkaalla kiihdyttäessä, kumpi parempi.
eli kun talvella kiihdyttää vaikka liikennevaloista niin kumpi lähtee paremmin luiston estolla varustettu auto vai neliveto.