Neuvo Olympos ostajaa

Uunopa hyvinkin

Olen ajatellut tilata netistä Olympus C-720 kameran. Mukana tulee 1) 16 MB xD-Picture Card
2) USB kaapeli, 3)2 kpl CR-V3 litium par. 4) Camedia Master 4.1 ohjelmisto 5)EN tai SA kielinen opas. Mitä muuta tarvitaan! Tarvitaanko?
1) Li-ion akun laturi 2)Kuvan siirtoon tarpeellisia lisälaitteita, mitä? 3) Muuta
Neuvoisiko joku digipuolella Uunoa? Tietokoneessa on mm. Photoshop ja PSP7. Osaan kuvankäsittelyä! Kuvat pitäisi saada siirtymään kiintolevylle! Miten?

9

3345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf

      Jos sulla on WinXP(Pro?), niin törkkäät sen USB-kaapelin kiinni koneeseen ja toinen pää kameraan. Kamera päälle tiedonsiirto/kuvien katselu -tilaan. Koneesta pitäis kuulua äänimerkki ja "found new hardware"-ikkuna pläjähtää ruutuun. Sitten vaan valitset "search automatically(?)"(jos joku muu käyttis niin pistä paketin mukana tuleva ajuri-CD koneeseen). Ainakin XP Pro löysi Olympuksen ajurit ihan ittekseen, ilman CD:tä. Nyt aina kun yhdistät kameran kaapelilla koneeseen, näet kameran yhtenä lisälevyasemana. Se näkyy resurssienhallinnassa ja kaikkialla muualla missä levyasemat nyt näkyy. Voit käyttää sitä ihan niinkuin mitä tahansa levyasemaa.
      Sillä Camedia Master -ohjelmalla et välttämättä tee yhtään mitään, joku panoraaman yhdistäminen ja albumiohjelma siinä saattaa olla hyödyllien.

      Tarvit lisäksi (AA)akut, mielellään kaksi sarjaa, eli 8kpl. Ja tietenkin akkulaturin. Akut on hyvä olla ainakin 1800mAh kapasiteetiltaan.

      Suurempi muistikortti (16mb mahtuu ehkä vajaat 20 kuvaa...). 128mb riittää jo hyvin ainakin alkuun(mahtuu muistaakseni jotain 90 kuvaa) eikä hinta ole mahdoton.

      Kameralaukku on hyvä olla, mutta sen kanssa ei ole niin kiirettä.

      Jos koneessasi ei ole USB-portteja niin pitää ostaa PCI-kortti jossa on noi portit, en tiedä onnistuuko muulla keinoin USB-porttien teko...

      • Uunopa hyvinkin

        Tuohon tapaan arvelin menevän, mutta ei ollut mitään tietoa. Näitä aivan perustietoja ei aina ole missään. On Win98se ja on USB portti. Siis ajurit asennetaan. Voiko tuon Muistikortin 128mb Smart Media Cart tyhjentää ja käyttää sitä kuin levyasemaa, vai pitääkö aina ostaa uusi muistikortti, kun entinen on täysi? Tilaan siis alkuperäisen lisäksi tämän 128 MB muistikortin!


      • Joo
        Uunopa hyvinkin kirjoitti:

        Tuohon tapaan arvelin menevän, mutta ei ollut mitään tietoa. Näitä aivan perustietoja ei aina ole missään. On Win98se ja on USB portti. Siis ajurit asennetaan. Voiko tuon Muistikortin 128mb Smart Media Cart tyhjentää ja käyttää sitä kuin levyasemaa, vai pitääkö aina ostaa uusi muistikortti, kun entinen on täysi? Tilaan siis alkuperäisen lisäksi tämän 128 MB muistikortin!

        Eiköhän ne kaikki muistikortit toimi silleen, että kun kuvat on siirretty tietokoneelle, kuvat poistetaan muistikortilta ja sitten siihen voi taas kuvata niin paljon kun tyhjälle kortille mahtuu. Eli just niin kuin levyasema.


      • Uuno
        Joo kirjoitti:

        Eiköhän ne kaikki muistikortit toimi silleen, että kun kuvat on siirretty tietokoneelle, kuvat poistetaan muistikortilta ja sitten siihen voi taas kuvata niin paljon kun tyhjälle kortille mahtuu. Eli just niin kuin levyasema.

        Kiitos tiedoista. Tilasin Olympus C-720 kameran lisätarvikkeineen, mm. laturin ja paristoja. Kohta päästään kokeilemaan digikuvausta. Siinähän ne asiat sitten käytännön mukana selviäälisää.


      • ossi

        Tai Mac, USB-laitteet löytyvät iman ajureita.

        2000 miliiampeerin akkujakin saa aika halvalla.


    • Uuno

      Tilasin Saksasta nettikaupasta kameran (Olympus C-720UZ), pikalaturin jossa mukana 4kpl 2000mAh paristoa, nahkaisen kameralaukun, ja Smart Media muistia 128 mB. Koko paketti hintaan 424 e. Lisäksi maksaa postipaketti 22 E ja Pankki perii tilisiirrosta ehkä 6 E. Kaikki yhteensä 452 E posti- ym kuluineen. Suomessa taitaisi tämä satsi olla noin 600 E. Huom! postikulut eivät Saksasta ole tuon enempää, suunnilleen sama kuin Suomessa. Ulkomaan tilisiirrosta menee muutama euro ekstramenoja.

      • veke

        Miten tilataan esim. Saksasta kamera, sopivia nettiosoitteita. Tuleeko postiennakolla? Toimiiko takuu meillä? Kiitollinen neuvoista.


      • aloittelija
        veke kirjoitti:

        Miten tilataan esim. Saksasta kamera, sopivia nettiosoitteita. Tuleeko postiennakolla? Toimiiko takuu meillä? Kiitollinen neuvoista.

        Ranskasta. Takuu toimii normaalisti myös Suomessa takuu on 2vuotta (suomesta ostetussa vain 1v.) Tilisiirrosta ei mennyt maksua sen enempää kuin normaalisti, kun on nykyään se EU maksu! (eu:sta joskus jotain hyötyäkin) Kuljetuskin on ilmainen! Ja hinta edullinen muutenkin!


      • jep

        Lähes samaan hintaan olisit saanut huomattavasti uudemman uz-sarjan kameran suomesta. 720 on malli jonka tuotanto lopetettiin hyvin nopeasti ja sen korvasi 730 malli josta nuo 720 mallia vaivanneet bugit oli jo korjattu ( zoomi pätkii, hurja laukaisuviive, tajuton virrankulutus ja jotain muuta pientä) 750 maksoi suomesta ostettuna 540 egee viimeviikolla. Niin ja smartmediakorttia ei enää käytä yksikään kameravalmistaja muistina pienen kapasiteetin vuoksi, suurin muistikortti 128mb, uudemmissa oly kameroissa on jo xd kortti joka on huomattavasti nopeampi ja saatavilla on suurempiakin muistikortteja (valitettavasti vain kalliimpia tällähetkellä).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe