kirjas luki et voi pitää yhtäki rottaa jos on paljo aikkaa ja netissäki lukiniin mut suositeltavampaa on ottaa kaks otan yhen koska en saa kaht vaik haluisin.rotat on ihanii saan rotan kuukauden pääst
kesyrotta
anttu
8460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
LAKI KIELTÄÄ ROTAN PITÄMISEN YKSIN SILLÄ ROTTA ON LAUMAELÄIN!!!
ET TAATUSTI PYSTY KORVAAMAAN ROTALLESI SAMAA MINKÄ LAJITOVERI PYSTYY, PAINIMAAN JA RIEHUMAAN, KIRPUTTAMAAN JA RAPSUTTELEMAAN, NUKKUMAAN PÄÄLLEKKÄIN LÄMPIMÄSSÄ KERÄSSÄ, PÄIVÄSSÄ ON KUMMINKIN 24H VUOROKAUDESSA JA VAIKKA VIETTÄISIT ROTTASI IKANSSA NIISTÄ ESIM.10 AKTIIVISESTI(JOTA KAIKILTA EPÄILEN!)JÄÄ SILLE SILTI YKSIN VIETETTÄVÄKSI 12TUNTIA!
JA ROTTA ON MYÖS HÄMÄRÄELÄIN JOTEN ITSE NUKUT TAATUSTI MIELUMMIN YÖLLÄ KUIN PÄIVÄLLÄ!JOS OTAT KAKSI ROTTAA NE PYSTYVÄT MYÖS YÖLLÄ TOUHUAMAAN KAHDESTAAN!JOTEN MIETTIKÄÄ VIELÄ ENNE KUIN HANKITTEN ROTAN YKSINELÄJÄKSI!!!!
Suomen eläinsuojelulaki tosiaan kieltää rottien pitämisen yksinään, vaikka kaikki eivät sitä tiedä. Toisin sanoen, jos otat vain yhden rotan, rikot lakia. Mietipä miltä sinusta tuntuisi elää täysin erillään muista ihmisistä? Kirjojen tietoihin ei aina kannata täysin luottaa, vaikka siinä sanottaisiikin kirjoittajan olevan "rotta-asiantuntija". Miksi saat vain yhden rotan? Kahdesta rotasta ei ole sen enempää vaivaa kuin yhdestä. Jos et siis voi hankkia rotallesi kaveria, älä hanki sellaista lainkaan.
HEI!
Jos suomen eläinsuojelu laki kieltää rotan pitämisen yksin, niin onko kiellettyä pitää: yhtä koiraa, yhtä kania, yhtä marsua, yhtä hevosta, yhtä gerbiiliä...yms...nämä kaikki eläimet ovat laumaeläimiä!!!!!
vain joka kolmannella suomalaisella on enemmän kuin 1 koira! rikkovatko kaikki tuhannet ihmiset eläinsuojelu lakia???!!!sitä paitsi jotkut uros rotat ovat yksin eläjiä!tiedän monia uhmisiä jotka omistavat vain yhden rotan ja rotta on ollut koko elämänsä onnellinen ja ollut vieläpä pitkä ikäinen!
MINÄ EN OLE LAATINUT ELÄINSUOJELU LAKIA JOTEN VALITTAMAAN HEILLE SILLÄ SIELLÄ EI LUE ETTÄ ESIM.KOIRAA, HEVOSTA, MARSUA YM..PITÄÄ PITÄÄ USEAMPI SAMASSA KUIN KAKSI!MUTTA ROTTIA SIINÄ PAINOTETAAN OTTAMAAN KAKSI SAMALLA KERTAA!
MINÄKIN TUNNEN ROTTIA JOTKA ASUVAT YKSIN JA OVAT TYYTYVÄISIÄ SIIHEN SILLÄ MAAILMASSA ON JOITAIN MACHOJA UROS- ROTTIA JOTKA EIVÄT SIEDÄ MUITA ROTTIA, MUTTA JOS JOKUNEN SEMMOINEN LÖYTYY SE EI TARKOITA ETTÄ KAIKKI SAAVAT PITÄÄ YHTÄ ROTTAA!
JA JOS JOKU TODELLA ON ELÄINRKAS SE EI OTA VAIN YHTÄ ROTTAA, SILLÄ SE EI OLE ROTALLE HYVÄKSI!
YLEENSÄ YKSINÄISET ROTAT JOTKA EIVÄT HYVÄKSY MUITA OVAT ENNEN OLLEETKIN LAUMASSA(SYNTYNYT SEMMOISEEN)MUTTA OTETTU YKSINELÄJÄKSI JOTEN SEMMOINEN ILKIMYS SIITÄ ON SITTEN TULLUT ETTÄ EI HYVÄKSY MUITA SEURAKSEEN!
JOTEN ÄLKÄÄ RIISTÄKÖ ROTILTA SITÄ ELÄMÄNHALUA, VAIKKA SE YKSIN NÄYTTÄISIKIN ILOISELTA(ETTEHÄN SILTI PYSTY SILTÄ KYSYMÄÄN ONKO SE ONNELLISEMPI YKSIN VAI KAVEIN KANSSA!) YHDESSÄ AINA MUKAVEMPAA, JOTEN HANKKIKAA KAKSI TAI USEAMPI ROTTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eläinsuojelulain kohta: jyrsijät ja kaniinit
---clip---
Jyrsijöitä (kultahamstereita lukuunottamatta) pidetään pareittain tai ryhmässä.
---clip---
Ihminen, joka pitää yhtä rottaa on itsekäs ja ajattelee vain itseään, eikä rotan parasta.
Tuo on musta tosi naurettavaa. en nyt sano tätä sulle 'typerää', vaan noille suomen päättäjille. Jos tosiaan suomen laissa sanotaan etä rottia pitää olla 2, mutta sitten taas muunlainen eläintenrääkkäys on salittua. Entäpäs häkkikanalat??!!
JA mun mielestä on aina parempi että saa hoidettua yhden rotan niin että rotta on onnellinen ja pitkäikäinen, kun taas jos on 2 rottaa jo hoitaa niitä vähän niin ja näin. Tietty jokaisesta eläimestä pitää hyvää huolta, mutta valitettavasti näin ei ole..
Miten niin "hoitaa niitä niin ja näin"? En ymmärrä mitä sinä tuolla tarkoitat. Kaksi rottaa jotka asuvat samassa häkissä tietenkin jaloittelevat aina yhtä aikaa, joten samalla voit myös käsitellä niitä molempia. Se toinen rotta ei vaikeuta niiden hoitoa mitenkään.
Jaa ettet ymmärtäny.... TArkotin siis että on parempi sellainen paikka jossa rotta asuu yksin, mutta sitä hoidetaan hyvin ja se on onnellinen, kuin taas sellainen paikka jossa rottia on 2, mutta niitä ei hoideta kovinkaan hyvin.. YMMÄRSITKÖ??