Ajattelin lähiaikoina hankkia rotan.minulla on ollut vain tähän mennessä 4 naaras rottaa. Siis haluaisin kysyä että voiko ottaa vain yhden uros rotan jos olen sen seurassa aina koulun jälkeen. aamut se olisi yksin, iltapäivällä saisi jousta vapaana minun seurassa.Vai pitääkö olla kaveri? Ja jos ostan sille kaverin niin mitä jos ne alkavatkin tapella keskenään? Siis voinko ottaa vain yhden? eroaako urosrotta naaraasta jotenkin siis luonteen ja hajun suhteen? haisevatko urokset enemmän? itselläni neljästä naaraasta vain yksi oli täysin ihmisenystävä kiipesi aina syliini kun katsoin telkkaria ja nukahti siihen kerälle, muut eivät välittäneet, ne vain tulivat ruokaa hakemaan.aina kun ne olivat vapaana huoneessani ja halusin ne luokseni huusin vain niille tui-tui ja tuitsut (tarkoitaa rottia) niin ne säntäsivät luokseni. Yleensä silloin tarjoan niille jotain hyvää ne jopa kiipesivät jalkaani pitkin ylös ruokaa saadakseen.Onko teille sattunut vastaanlaista? Rotta on muuten viisas eläin.
Voiko pitää yksin?
9
1377
Vastaukset
- RottaWailer
Luulisi sinun tietävän, jos sinulla on neljä rottaa ollut, että rottia ei MISSÄÄN tapauksessa saa pitää yksin! Ne ovat lauma eläimiä!!!
T:ymmällään!- Rottafani
Siksi kysynkin koska hiirissä ainakin poikia ei voi todellakaan pitää yhdessä ne tappavat toisensa ja vaikka olisivatkin kasvaneet yhdessä niin silti itselläni kävi näin elivät rauhassa kunnes yhtäkkiä toinen löytyi tapettuna kurkku raadeltuna.monesti käynyt näin siis sen takia olen varuillani ei ole kiva ostaa kahta rottaa ja löytää jonain päivänä toinen tapettuna.Olen nähnyt poikarottia samassa häkissä nuorina mutta entä kun ne tulevat täysikasvuisiksi, pärjäävätkö silloin?Ovatko urosrotat aggressiivisempia kuin naaraat?
- Rattus87
Minulla on itselläni yksi tyttö rotta joka asuu yksin hyökättyään kämppistensä kimppuun, kun yritin niitä sille kaveriksi, hyvin se on yksinkin elänyt, mutta en suosittele ostamaan vain yhtä jos on mahdollisuus kahteen tai useampaan.
- Nanni
ei ikinä rottaa yksin asumaan,luulisin sulla tuon kokemuksen kertoneen asian jos kerran neljä rottaa ollut,mul menos ekat kax rottaa ja tiän tuon..kannataisko lukee rottakirjoja??????!
- Leena
Rotta tarvitsee aina seuraa sukupuolesta riippumatta. Uroksissa on jonkin verran machoja yksilöitä, jotka eivät aina siedä muita rottia. Yhtä rottaa ei silti saa ottaa. Yksinäisestä rotasta ei ole läheskään yhtä paljon iloa kuin laumassa elävästä.
Jos rotille tulee riitoja, tilannetta auttaa yleensä kolmannen rotan tuominen laumaan. Tällöin pomolla on kaksi "alaista" eikä se kiusaa yhtä niin paljon. Riidat voi ennakoida myös ottamalla heti alkuun kolme rottaa.
Urokset ovat usein rauahllisempia kuin naaraat. Luonne on silti aina rottakohtainen asia eikä sukupuoli vaikuta siihen paljoakaan. Urokset ovat kooltaan isompia kuin naaraat ja saattavat merkata reviiriään innokkaammin, mutta meillä niin naaraat kuin uroksetkin ovat merkanneet.
Rotta itse ei haise. Meillä ötökät pissivät pesäänsä ja se aiheuttaa hajua jonkin verran, mutta haju johtuu aina likaisesta häkistä. Pinta-alaltaan pieni häkki likaantuu nopeammin kuin suuri. Kuivikkeella on merkitystä; haapahake Mörtti Röpö sitoo hyvin hajua ja on itsessään miellyttävän tuoksuista. Tavallinen puru haisee niin kuivana kuin likaisena pahalta ja sitä paitsi se pölisee ärsyttäen rottien herkkiä hengityselimiä.
Meillä rotat tulevat luokseni ja syliin varsinkin saadessaan herkkuja. Rotta rakastaa huomiota ja hellää ääntä ja hoivaa. Nimensä rotat oppivat, kun sitä toistellaan usein. Yleensä ne tulevat nimeltä kutsuttaessa luokse, mutta eivät aina. Rotat ovat tosiaan persoonia ja voi olla, että edellisistä rotistasi vain se yksi oli ihmisrakas ja muut seikkailijoita. Itse olen totuttanut rottani minuun ja pidän niitä sylissäni usein. Näin ne oppivat, että ihmisen luo voi tulla.
http://www.geocities.com/leenanrotat- Rottafani
Kiitos kaikkille vastanneille, päädyin siihen tulokseen että hankin 2 poikarottaa, saa nähdä mitä seuraa otan ne samast poikueesta jotta ne jo tuntisivat toisensa entuudestaan.Moro!
- Anonyymi
ELI VOINKO OSTAA YHDEN UROS ROTAN YKSIN ASUMAAN
- Anonyymi
Osta kaksi.
- Anonyymi
Voit, jos haluat rottasi masentuvan ja mahdollisesti kuolevan yksinäisyyteen ja apaattisuuteen, mutta se on eläinrääkkäystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899717Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497669Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906176Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m605757Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495162HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074519