Pari vuotiaalle kissa pojalleni on ilmestynyt toisen etutassun kahteen varpaaseen "liikakynnet", eli kynnen alapuolella kasvaa pehmeämpää ainesta oleva "kynsi". Mistähän tällainen mahtaa johtua ja onko tämä kuinka yleistä? Itse en vastaavaan ole aikaisemmin törmännyt.
Vastaukset 3
- piksu
Mahtaako kissallasi ollamahdollisuutta teroittaa kynsiään mihinkään? Onko sillä esim raapimispuuta? Meillä kisuille yleensä kasvaa "liikakynnet" kun eivät ole teroittaneet kynsiään vähään aikaan. Se kuulostaa minusta tän hetkiseltä tilanteeltasi.
- 3 x kissa
Kiitos vastauksestasi!
Saattaapi olla hyvin mahdollista, että olet oikeassa. Raapimispuu kyllä löytyy, mutta tämä kissa sattuu olemaan juuri se, joka vähiten sitä raaviskelee. Energiansa käyttää muuhun tuhoamiseen... :)
Onkohan nuo "liikakynnet" haitallisia pidemmän päälle? Nimittäin jos kissa ei raapimisesta innostu taas hetkeen.
- Anonyymi00003
Tämä on todella vanha aloitus, mutta kommentoimpa silti.
Minun kissallani kasvaa myös anturoissa liikakynsiä. Luulin niiden aina olevan känsiä ja viilailin ja leikkailin normaalisti kun ei kissa niitä ikinä arista. Muutama vuosi sitten selvisi lääkärissä muiden tutkimuksien ohella, että kissallani on mutaatiotassut eli tassujen sisällä kasvaa ns. toiset tassut. Vähän niinkuin laivakissoilla on näkyvissä liikaa varpaita, niin minun kissallani ne liikavarpaat ovat kehittyneet siellä tassun sisällä ja anturoista tuleva kova aines on liikakynsi. Kynneltä se ei kylläkään näytä vaan enemmänkin känsältä joka kasvaa pituutta.
Tälläiset mutaatiot ovat yleisiä populaatiokissoilla koska ovat usein jotain läheistä sukua keskenään... :(
Oma kissani on tullut minulle vanhempana, sen tarkkaa historiaa tietämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5911438Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43797Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471689Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5559- 34529
- 40515
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28504Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448- 22432