Jos vanhemmat lahjoittaa eläessään jollekkin perilliselle rahaa, 1000- 2000 euroa aina sillon tällön. Voiko vanhempien kuoltua toiset sisarukset vaatia isompaa osuutta kuolinpesästä.
En kyllä usko itekkään tohon, mutta jos joku tietäs on tätä intetty,
Miten on???
4
790
Vastaukset
- riidan aiheuttaja
Kyllä mojovan riidan voi saada aikaiseksi, jos sisaresi tietävät, että silloin tällöin käyt vanhempien rahapussilla
Jos vanemmat hyvä hyvyyttään antaa rahaa, niin pidä suusi kiinni saamisista. Rehellisenä ihmisenä voit kysyä vanhemmiltasi, että pitääkö ilmoittaa saamiset toisille sisarille tai ilmoittavatko vanhempasi niistä.
Minun sisareni käytti hyväkseen isääni ja oli kerjännyt jatkuvasti rahaa. Tämä paljastui, kun isän jälkeen papereista löytyi pankkisiirtoja rahan lähettämisestä.
Kysyin sisareltani, että mitä rahoja isä on sinulle lähettänyt, niin muisti katosi ja aikoi tarkistaa pankkitilinsä tilisiirtoja.
Sisarksista tuli entisiä sisaruksia. Ei olisi pitänyt edes kysyä rahoista. - Laki
Lahjat lisätään perinnönjaossa laskennallisesti kuolipesään (=ennakkoperintö) ja sen vuoksi ne, jotka lahjoja eivät ole saaneet, saavat sitten suuremman perintöosan perintönä kuin lahjansaaja.
- S.a.i.n.t.
Mutta mites siinä tilanteessa, että lahjoituksesta on lahjakirja ja siinä on maininta, että ko. lahja ei ole ennakkoperintö?
Onko tällä merkitystä, vai lisätäänkö lahjat kuolinpesään siitä huolimatta? - Laki
S.a.i.n.t. kirjoitti:
Mutta mites siinä tilanteessa, että lahjoituksesta on lahjakirja ja siinä on maininta, että ko. lahja ei ole ennakkoperintö?
Onko tällä merkitystä, vai lisätäänkö lahjat kuolinpesään siitä huolimatta?Jos lahjakirjassa on maininta, ettei lahja ole ennakkoperintöä, ei lahjaa lisätä kuolinpesään perintöosaa määrättäessä. Pesä jaetaan silloin normaalisti.
Tosin jos lahjat ovat suuria, voi käydä niin, että ne loukkaisivat muiden perillisten lakiosaa ja lakiosaperillinen voi vaatia lakiosansa laskemista varten lahjan lisäämistä laskennallisesti pesään. Tämä edellyttää kuitenkin lisäksi, että lahjanantajan tarkoitus oli suosia lahjansaajaa toisten perillisten vahingoksi (=suosiolahja). Lisäämistä voi myös vaatia sillä perusteella, että lahjoitukset on tehty alle vuoden aikana ennen perittävän kuolemaa. Tällöin puhutaan testamenttiin rinnastuvasta lahjasta, joka loukkaa lakiosaa.
Mutta pääsääntöisesti ei lisätä pesään, jos ennakkoperintöluonne on lahjakirjassa poistettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6517996Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672283Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332199- 1471775
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251262Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101165Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65849Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59815Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7754