Vaikuttaako siihen, onko terassi katettu tai ihan lasitettu?
Meillä olisi terassin suuntaan metsäinen laskeva rinne, joten muita naapureita se ei häiritsisi...
Saako terassi mennä rakennusalueen
10
5743
Vastaukset
- Raksan reunalta
Palstan besserwisserien sijasta kysäisepä alueen rakennustarkastajalta.
Saat varmaa tietoa ja vastauksesta olet jo veroissasi maksanut.- dasadasd
Meillä meni juuri talo viheralueen puolelle. Tosin kylläkin vain noin 0,5 * 0,5 metrin kokoiselta kolmiolta mutta tuostakin hieman mutristelivat ja meinasivat ensin että ei kyllä saisi mennä mutta mielestämme kyseessä oli vähäinen ylitys.
Poikkeuslupaahan voi aina hakea.
- Rauno Kangas
...se riippuu siitä mistä roikkuu.
Pääsääntö on se, että vähemmän kuin 70 cm maasta oleva kaiteeton ja kattamaton terassi saa mennä - muut ei. Sitten tietysti naapureiden suostumuksella saattaa saada mennä vaikka koko talon voimin rakennusalueen rajojen yli...- Rauno Kangas
...vaikuttaa kunnanvaltuuston voimasuhteet: yhdessä kunnassa ei saa yhtään mitään poikkeamia ja toisessa kunnassa miltei kaikki käy.
- rakennusjärjestys salii
Rauno Kangas kirjoitti:
...vaikuttaa kunnanvaltuuston voimasuhteet: yhdessä kunnassa ei saa yhtään mitään poikkeamia ja toisessa kunnassa miltei kaikki käy.
tietyn ylityksen, en tiedä vaatiiko se silti naapurin luvan, koskee myös katettuja kuisteja tms.
- Rauno Kangas
rakennusjärjestys salii kirjoitti:
tietyn ylityksen, en tiedä vaatiiko se silti naapurin luvan, koskee myös katettuja kuisteja tms.
...voidaan muuttaa rakentamisalueen rajoja siten, ettei naapuri voi valituksilla kumota - esimerkiksi ahtailla kaupunkitoteilla usein viedään piharakennus rajaan kiinni kaavamääräyksillä. Uskoakseni myös rakennusjärjestyksellä on sama status - velvoittava määräys.
- koskee rakennuksia
Terassin voit rakentaa rakennusalueen ulkopuolelle.
Tietenkin muistat vain että terassi on kevytrakenteinen etkä tee siitä talviasuttavaa.
Raknnusvalvontaan voit tietenkin tehdä ilmoituksen että teet katetun terassin. Ilmoituksen saa virastosta ja se on helppo täyttää.
"Pakko ei ole kuin kuolla" - lälöäöläöäl
Tässä varmaan tarkoitetaan "rakennusaluella" rakennusalaa, jonka on se tontin osa, jolle saa sijoittaa rakennuksia.
Toisinaan saa mennä yli ja toisnaan ei, omalla tontilla tulee kuitenkin pysyä. - rtark
Terassi ei saa ylittää rakennusaluetta vaikka olisi minkälainen.
Kaikki rakentaminen tapahtuu rakennusalueen sisällä, joka on yleensä 3-4m rajasta. - kratr
Luuletko että ovat odottaneet vastaustasi yhdeksän vuotta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä17911622- 298164
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586086Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1705043- 314807
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai404411Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1074313- 1093734
- 803300
- 481801