Onko kellään kokemusta Parman elementtisokkelista ja siihen asennettavasta Vilpen Rossi tuuletuspaalusta. Tuuletuspaalu vaatii minimissään 168 mm reiän ja sokkeleihin on tehty noin 158-163 mm reikiä. Oletteko laittaneet kylmästi vaan tuon 125 mm tuuletuspaalun vaiko mitä vaihtoehtoja on? Sokkeli on niin kovaa tavaraa, että siitä ei kyllä voi muuta ottaa pois kun nuo valumat ja pikkukokkareet reiästä. Aika outoa, että reikä on aika tasan 160 mm, johon ei kyllä mahdu mikään mitoitukseltaan 160 mm putki kunnolla.
jos laittaa pienemmän paalun, onko vaaraa,e ttä tuuletus ei ole sellainen kun on suunniteltu?
jos laittaa pienemmän paalun, onko vaaraa,e ttä tuuletus ei ole sellainen kun on suunniteltu?
Vastaukset 12
Vanhimmat
125 mm reiästä ei mahdu 160mm:n ilmamäärät ilman koneellista apua.
Näin se vaan menee.
Tuuletuksen pinta-ala annetaan yleensä rakennepiirustuksissa.
Eikö sokkelikuvissa ollut oikeankokoisia reikiä?
Jos oli, tilaat tyynesti Parman pojat porailemaan.
Jos joudut itse tekemään, niin rauhalliseen tahtiin pienen kulmahiomakoneen halpis-timanttilaikalla vaan jyrsit reiän isommaksi, puree kyllä mihin tahansa betoniin. Taitaa olla niin iso tuo 160mm reikä, että mahtuu pienellä kulmahiomakoneellakin operoimaan, vaihtoehto olisi laittaa laikka porakoneeseen.
Eilen asensin 21 paalua mutta jouduin soveltamaan koska sama ongelma.
Tein siten että sahasin puukkosahalla "ristiin" neljä viiltoa jolloin läpivienti meni hiukan kasaan. Tämänjälkeen uretaania läpiviennin ja paalun väliin mitä mahtuu ja silikooni leikkaussaumaan. Tuli ihan toimiva ratkaisu.
21 paalua, miten iso talo sinulla oikein on? meillä on 8 reikää (tosiaankin aika jämptejä 160 mm reikiä) ja 100 m2 pohja.
Ei meillä perustuksen piirtäjä niitä piirtänyt vaan vastaava mestari määritteli, mihin laitetaan reikä. Yksi vastaaja tuossa vaan käski katsoa rakennekuvista.
suunnittelu kuuluu joko rakenne- tai lvi-suunnittelijan tehtäviin. Miten sovitaankin aloittaessa.
liian vähän.
Ryömintätilaisen alapohjan tuuletusaukkojen yhteispinta-ala tulee olla vähintään 4 promillea pohjapinta-alasta ja niiden keskinäinen etäisyys korkeintaan 6m.
Eli 0,4m2/0,02m2 (160mm putken ala)= 20 reikää joten talossasi on liian vähän reikiä ellei ilmaa vaihdeta koneellisesti.
Tein juuri rossiperustuksen jossa pohjapinta-ala oli n. 130m2 ja reikiä tehtiin yhteensä 13 ja niiden koko oli 150x300 mm
Vilpen sivujen mukaan reikiä on kyllä ihan riittävästi meillä vaika laittaisi 125 mm putket. Luulisi, että heidän tietonsa olisi toiseen suuntaan mieluimmin kallellaan (= menisi enemmän paaluja) kun kerran myyvät näitä värkkejäkin.
Ja mitä väliä silläoikeastaan on, kun koko rossiholvi on betonia, niin ei siitä se kosteus mihinkään tule kun kaikki läpiviennit on tiivistetty uretaanilla tai vastaavalla. Toista se olisi, jos olisi puurakenteinen rossipohja.
Pohjan koko 150 neliötä ja terassin 54neliötä joka on myös tuuletettavalla alapohjalla rakennettu. Asuinneliöitä 300
8 Paalua kuullostaa vähältä tai tarvitsee ainakin koneellisen ilmanvaihdon
Tässä Vilpen sivuilta otettu laskentaohje tuuletuaukkojen määrästä.
Suuntaa antava esimerkkilaskelma ryömintätilan koneellisesta poistoilmanvaihto-järjestelmästä:
(mitoitusperusteena taulukossa on ryömintätilan 0,5-kertainen ilmanvaihto)
Ryömintätilan koko Poistoilmavirta Ross-tuuletuspaalusuositus
A x h = V dm3/s ø 125 ø 160
50 m2 x 0,8 m = 40 m3 5,6 4 kpl 2 kpl
100 m2 x 0,8 m = 80 m3 11,2 6 kpl 4 kpl
150 m2 x 0,8 m = 120 m3 16,8 6 kpl 4 kpl
200 m2 x 0,8 m = 160 m3 22,4 8 kpl 6 kpl
Ryömintätilan koko Ross ø 160 (paine-erolla 5 Pa)
A x h = V
50 m2 x 0,8 m = 40 m3 4 kpl
100 m2 x 0,8 m = 80 m3 6 kpl
150 m2 x 0,8 m = 120 m3 8 kpl
että koneellinen poisto ja toiset puhuu painovoimaisesta ilmanvaihdosta eli kaksi hieman eri asiaa.
ole tehty 160 mm viemäriputkille. Laita niistä se läpimeno.
Ei tuo Rossi-paalu käsittääkseni tas sovi siihen 160 mm viemäriputkeen kiinni? Ja onko sen viemäriputken ulkomitta 160 mm vaiko enemmän?
Ei viitsisi osataa koekappalettakaan kun maksa kuitenkin noin 50 egeä ja toimitusaikaakin menee joitakin päiviä.