Kertokaahan tarviiko yo todistusta näyttää ylioppilasjuhlissa, tai oletteko näyttäneet? Itse en ainakaan haluaisi näyttää kun on tullut niin huonoja arvosanoja.
YO juhlista
Vatipöö
4791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...ei tarvitse näyttää tai tehdä ellei sitä itse halua. Ne ovat sinun juhlasi, joten saat ihan itse päättää minkälaiset ne ovat.
mutta varaudu kuitenkin siihen että mummit ja tädit ja kumminkaimat kyselevät että no montakos laudatuuuria tuli.
...on näytillä, mutta ei se ole pakollista. Se on ihan sinusta itsestäsi kiinni. Kannattaa kuitenkin varautua siihen, että sukulaiset haluavat nähdä todistuksesi. Itse ainakin aion pistää omani näytille, ei tarvi sitten koko ajan hätistellä mummuja ja kummeja kimpusta, kun ne kuitenkin painostaisivat: "Näytä nyt... no voit sinä sen näyttää...". Ja kun pääsee näistä eroon tulee seuraavat vieraat kyseleen. Varaudu siis tähän. Vaikka todistuksesta ei tulisikaan niin hyvä, en kuitenkaan halua stressata sen takia juhlapäivänäni.
todistusta esillä kuin yksissä juhlissa,( muutamissa olen ollut), muutamien kavereiden kanssa heidän juhlakokemuksistaan jutellut, eivät ole nähneet käytäntöä. Kyselytkin voi sivuuttaa silleen, et "hyvin meni" tai jtn ympäripyöreää ( ne kiivaimmat kyselijämummot ei useimmiten ole edes kuulleet muista arvosanoista kuin laudaturista, eli muut eivät sano oikein mitään;)
Jotenkin itse arvelisin, että niitä halutaan laittaa esille nimenomaan silloin, kun huippuhyvä todistus, eli mikäpä siinä, jos paperissa komeilee muutamat L:t ja E:t.