Kuulostaa

hassulta...

Olen seurustellut mieheni kanssa nyt hiukan yli 2 vuotta ja rakastan häntä ihan todella paljon.

Viime aikaiset tapahtumat ovat saaneet minut ajattelemaan entistä enemmän, että haluan olla kyseisen miehen kanssa yhdessä todella kauan!!

Olen kovasti jo odottanut mieheltäni kosintaa ja kihlat ovat liikkuneet mielessäni useampinakin iltoina..

Onko se väärin tai hiukan hassua jos nainen ehdottaa ensin, kihloihin menemistä?
Olen yrittänyt puhua hänen kanssaan jo monena iltana mutta en vain saa sanaa ulos suustani :)

Haluaisin, että mieheni kosisi minua jotenkin todella romanttisesti mutta mitään ei ole tapahtunut.

Kertokaa mitä mieltä...?

5

1156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän se hassua ole. Riippuu paljon minkä ikäisiä olette ja tietty miehestäkin. Kaikki vain ei uskalla kosia heti, vaan haluavat odottaa muutamia vuosia. Voithan sinä itsekin kosia miestäsi.

    • si tuskin

      on lasia, enkä usko miehesi omistavan kristallipalloa.
      Jos et/ette ole asiasta keskustelleet, miten luulet hänen tietävän toiveestasi.

    • *n24

      ottaisit asian esille miehesi kanssa,siis ilman kosintaa. Ihan vaan kerrot ajatuksesi ja kysäiset millä mielellä mies on liikenteessä...

      Näin meillä...Itse otin asian puheeksi kun oltiin oltu 1,5v yhdessä ja asia mietitytti kovasti. Tästä muutama kuukausi eteenpäin mies kosi. Sain vahvistuksen tulevaisuudestamme ilman painostusta tai omaa kosintaa

      • teille :)

        Itse olen 20 vuotias ja mieheni 24..

        Täytää yrittää ottaa asiaa puheeksi ja keskustella hänen kanssaan asiasta :) Koska itse olisin todellakin valmis kihlautumaan hänen kanssaan eikä päätös ole mikään hetken mielijohde omalta puoleltani! Olen miettinyt asiaa monta kertaa.

        Minun tunteeni häntä kohtaan ovat todella vahvat ja miehenikin on minun kanssani ihan tosissaan..

        Onnittelen sinua joka sait kosinnan mieheltäsi :) Olen iloinen puolestasi. Onnea ja rakkautta tulevaisuudelle.


    • puheeksi

      niin kuin aikaisemmissakin vastauksissa on kehoitettu. Itse tein niin joku parisen kuukautta sitten. Miehenikin sanoi haluavansa kanssani kihloihin, häntä vain yllätti se kuinka paljon se minulle merkitsisi. Hän sanoi, että tässä kesän aikana hän aikoo kosia, haluaa itse päättää hyvän ajankohdan sille (koska en itse halua kosia, olen kai vanhoillinen :D). Kannattaa keskustella asiasta, luulen, että miehesi olisi vain positiivisesti yllättynyt :) Kukapa ei toiselta haluaisi kuulla, että haluaa olla tämän kanssa koko loppuelämän, jos tunteet ovat vahvoja ja molemminpuolisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      680
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      37
      513
    Aihe