Olen seurustellut mieheni kanssa nyt hiukan yli 2 vuotta ja rakastan häntä ihan todella paljon.
Viime aikaiset tapahtumat ovat saaneet minut ajattelemaan entistä enemmän, että haluan olla kyseisen miehen kanssa yhdessä todella kauan!!
Olen kovasti jo odottanut mieheltäni kosintaa ja kihlat ovat liikkuneet mielessäni useampinakin iltoina..
Onko se väärin tai hiukan hassua jos nainen ehdottaa ensin, kihloihin menemistä?
Olen yrittänyt puhua hänen kanssaan jo monena iltana mutta en vain saa sanaa ulos suustani :)
Haluaisin, että mieheni kosisi minua jotenkin todella romanttisesti mutta mitään ei ole tapahtunut.
Kertokaa mitä mieltä...?
Kuulostaa
5
1149
Vastaukset
Eihän se hassua ole. Riippuu paljon minkä ikäisiä olette ja tietty miehestäkin. Kaikki vain ei uskalla kosia heti, vaan haluavat odottaa muutamia vuosia. Voithan sinä itsekin kosia miestäsi.
- si tuskin
on lasia, enkä usko miehesi omistavan kristallipalloa.
Jos et/ette ole asiasta keskustelleet, miten luulet hänen tietävän toiveestasi. - *n24
ottaisit asian esille miehesi kanssa,siis ilman kosintaa. Ihan vaan kerrot ajatuksesi ja kysäiset millä mielellä mies on liikenteessä...
Näin meillä...Itse otin asian puheeksi kun oltiin oltu 1,5v yhdessä ja asia mietitytti kovasti. Tästä muutama kuukausi eteenpäin mies kosi. Sain vahvistuksen tulevaisuudestamme ilman painostusta tai omaa kosintaa- teille :)
Itse olen 20 vuotias ja mieheni 24..
Täytää yrittää ottaa asiaa puheeksi ja keskustella hänen kanssaan asiasta :) Koska itse olisin todellakin valmis kihlautumaan hänen kanssaan eikä päätös ole mikään hetken mielijohde omalta puoleltani! Olen miettinyt asiaa monta kertaa.
Minun tunteeni häntä kohtaan ovat todella vahvat ja miehenikin on minun kanssani ihan tosissaan..
Onnittelen sinua joka sait kosinnan mieheltäsi :) Olen iloinen puolestasi. Onnea ja rakkautta tulevaisuudelle.
- puheeksi
niin kuin aikaisemmissakin vastauksissa on kehoitettu. Itse tein niin joku parisen kuukautta sitten. Miehenikin sanoi haluavansa kanssani kihloihin, häntä vain yllätti se kuinka paljon se minulle merkitsisi. Hän sanoi, että tässä kesän aikana hän aikoo kosia, haluaa itse päättää hyvän ajankohdan sille (koska en itse halua kosia, olen kai vanhoillinen :D). Kannattaa keskustella asiasta, luulen, että miehesi olisi vain positiivisesti yllättynyt :) Kukapa ei toiselta haluaisi kuulla, että haluaa olla tämän kanssa koko loppuelämän, jos tunteet ovat vahvoja ja molemminpuolisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433137- 432518
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1152468- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851445- 391310
- 821169