Hei... oon nyt 4v kayttanyt siteita ja silloin talloin koittanut tampoonia. Mutta joka kerta kun kayttanyt tampoonia (asetan ihan oikein), tuntuu epamukavalta ja se tuntuu koko ajan (toisin kuin sidetta kayttaessa, usein unohtaa etta on menkat kun ei tunne sidetta). Oon siis vain 3 tai 4 kertaa koittanut ja mietin onko se sitten vaan tottumiskysymys vai mika...? :D
Side/tampooni?
meinel
5455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koitahan työntää syvemmälle ja yläviistoon. Melkoisen omituista, että et tunne sidettä ja voin unohtaa menkat. Itse en siteen kanssa voinut olla hetkeäkään rauhassa.
Olen samaa mieltä että kyllä siteiden kanssa on paljon helpompaa. Olen käyttänyt jo 10 -vuotta siteitä ja aina tykännyt niistä. Tamponeitä todella harvoin.. jotenkin ajatus ällöttää niiden käyttämisestä. Useimmat ystävättärenikin käyttää siteitä.
itse en käytä kumpaakaan, mutta aiemmin käytin tamponia huomattavasti mielummin kuin sidettä. Side hiertää ja näkyy housuista ja vielä kaiken lisäksi haisee pahalle.
Yks vaihtoehto on, että käytät vuotomäärään nähden liian isoa tamponia. Itse käytän kuukautisten aikana kahdenlaisia tamponeita, ja sen kyllä huomaa kun täytyy superista vaihtaa normaaliin... Muuten tamponia ei kyllä pitäisi huomata jos sen on oikein asettanut.
mullakin kesti pitkään ennekun opin asettamaan tamponin oikein. käytä ehdottomasti asettimellisia tamponeja, ne ovat helmpompi saada paikalleen. kun olen tamponin käytön oppinut, eivät ne tunnu yhtään, enkä siteisiin ole vaihtanut. siteistä lähtee hirveä haju, jonka muut kyllä haistavat, yäk!