Meillä ei pikkuinen suostu syömään 8kk iästä eteenpäin tarkoitettuja soseita tai muitakaan ruokia missä on edes vähän palasia.
Olisi kiva pikkuhiljaa alkaa harjoittelemaan kotiruokaan siirtymistä, mutta minkäs teet kun suusta ei mene alas mikään haarukalla soseutettu tai muutenkaan karkeämpi ruoka. Suostuu nielaisemaan vain ihan hienon ''vauvamössön''.
Lapsi kuitenkin osaa hienosti pureskella ja syö mielellään hedelmän palaisia, kurkun palasia ja muuta, jota saa itse laittaa palanen kerrallaan suuhun.
Miten muut lapset ovat oppineet syömään karkeita ruokia, joissa on palasia?
Entä millon voi ruveta antamaan aamupuuroksi tavallisia puuroja? (tähän asti syöty vauvoille tarkoitettuja)
Olisi kiva pikkuhiljaa alkaa harjoittelemaan kotiruokaan siirtymistä, mutta minkäs teet kun suusta ei mene alas mikään haarukalla soseutettu tai muutenkaan karkeämpi ruoka. Suostuu nielaisemaan vain ihan hienon ''vauvamössön''.
Lapsi kuitenkin osaa hienosti pureskella ja syö mielellään hedelmän palaisia, kurkun palasia ja muuta, jota saa itse laittaa palanen kerrallaan suuhun.
Miten muut lapset ovat oppineet syömään karkeita ruokia, joissa on palasia?
Entä millon voi ruveta antamaan aamupuuroksi tavallisia puuroja? (tähän asti syöty vauvoille tarkoitettuja)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aivan kuin olisin itse kirjoittanut viestin. Meilläkin jo kohta 10 kk ja ei vieläkään suostu syömään karkeita. Kuten mainitsit kurkku ym ja leivän palat menee hienosti ja on aina valmis maistamaan äidin tai isän kädestä uusia makuja ja paloja, muttakun yrittää syöttää ruokaa niin ei. '
Ei auta kuin soseuttaa, uskon että kunhan hampaita tulee enempi niin tämäkin vaihe jää pois. Ole ihan rauhassa, tiedän että on joskus aika turhauttavaa.
Itse olen antanut jo montaa kuukautta ihan tavallisia puuroja eikä niiden kanssa ole ollut mitään ongelmaa! puuro on sen verran pehmeää, ainakin kaurapuuro mutta myös muut puurot menee hyvin.Siinä myös säästää sievoisen summan kun keittää ihan tavallista puuroa.
Ei muutakuin kokeilemaan puuroja!
Jos kerran syö mielellään hedelmänpalasia ym. joita saa itse syödä, niin mitä jos kokeilet sormiruokia. Esim. parsakaalia keittää pehmeäksi ja antaa siitä sellaisen "kukinnon" ja moni muukin ruoka sopii varsin mainiosti sormiruoaksi. Meillä 8kk tyttö tykkää mutustella omasta kädestä ja hyvin sujuu :)
Jotain vinkkiä esim. http://lauranen.vuodatus.net/blog/category/Sormiruokinta
että niitä ns.tavallisia puuroja voi alkaa antaa silloin kun viljat nyt saa alottaa (5kk)??? ja että ne vauvapuurot voi siis unohtaa välistä kokonaan. eikö neuvola edes suositellut aloittamaan ihan tavallisilla puuroilla?
SIIS ONKO IHMISÄ JOTKA LUULEVAT ETTÄ NIITÄ TAVALLISIA EI SAA ANTAA KUN VASTA 1V TAIJOTAIN?? EI VOI OLLA
Ei tarvi alkaa HUUTAMAAN, vaikka joku kysyykin mielestäsi typeriä. Sitä paitsi minusta vaikuttaa, että et joko lukenut koko viestiä tai et ymmärtänyt lukemaasi. Kontekstinä oli ruuan karkeus, joka ap:n vauvalla oli ongelmana. Eli kysymys oli siitä, minkä ikäisenä muiden vauvat ovat pystyneet syömään karkeampaa ruokaa, ja tavallisia puuroja sileiden vauvapuurojen sijaan. Ei siitä, että tavalliset puurot olisi jotenkin kiellettyjä tai haitallisia...
noita 8kk- karkeampia ruokia. Mulla ainakin meinasi yrjö lentää pelkästä hajusta - puhumattakaan mausta. Ei meidänkään vauva suostu niitä syömään, enkä kyllä halua tarjotakaan.
Me ollaan ratkaistu asia niin, että laitan aterialle osan valmista 4kk- purkkia (Bonan maissi, Piltin kasvissose, kinkku- tai broilerherkku) ja loput omaa pakastettua vihanneskuutiota tai juuri keitettyä perunaa. Tällöin mukaan tulee kovempiakin paloja, ja on maistunut meidän 9-kk vauvalle. Tällä hetkellä menee jo ihan oma haarukalla tilsitty peruna, johon sotketaan itse jauhettua lihaa tomaattimurskan kera.
siten, että survimella soseutat "normaalin" aikuisen puuron tai sitten ennen keittoa heinonnat hiutaleet. Pari viikkoa menee, niin sitten maistuu jo kunnon puuro ilman hienontamista. Tietty kieltämättä olette aika myöhässä noidetn harjoitusten kera, mutta vauvathan ovat yksilöitä nim.merk. ainoastaan yhdestä syömäristä kokemusta