Vaikuttaako

Avoliiton ollessa kyseessä, puolisoiden väliset tuloerot, kun aletaan oikeudessa ratkomaan, omistusasioita. Siis kun toinen tienannut isompaa palkkaa, kuin toinen. sillä perusteella vaatii oikeudessa hyvitystä, siis jälkeenpäin rahaa oikeuden kautta minulta.
3206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lisäys vielä että palkat menneet yhteiselle tilille, hän vaatii suurempaa osuutta, yhteisestä omaisuudesa, sillä perusteella.

Äänestä
  • Olen se vähemmän tienannut osapuoli

    Äänestä

Eli sinä olet tienannut enemmän ja siten maksanut yhteiselon aikaisia kuluja enemmän. Vaadi hyvitystä koska sinä olet maksanut enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lain mukaan kirjoitti:

Avoliiton ollessa kyseessä, puolisoiden väliset tuloerot, kun aletaan oikeudessa ratkomaan, omistusasioita. Siis kun toinen tienannut isompaa palkkaa, kuin toinen. sillä perusteella vaatii oikeudessa hyvitystä, siis jälkeenpäin rahaa oikeuden kautta minulta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu