Debianin suojaus

Hei
miten asennan Debianiin palomuurin?

kerro vaihe vaiheelta miten tämä tehdään.
7612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Unohda Windowsin toimintamallit!

Linuxissa palomuuriominaisuudet on integroitu järjestelmän ytimeen eli kerneliin.

Peruskäytössä palomuurin asetuksiin ei tarvitse koskea. Palomuurin hallintaan, jos siihen oikeasti sinulla on tarvetta, tarvitaan erilinen ohjelma. Ubuntussa on esim. Firestarter ohjelma jolla palomuuria pääsee käpistelemään, en tiedä onko Debianiin jokin toinen. Mutta jos et tiedä mitä ja miksi haluat palomuurillesi jotain tehdä niin ÄLÄ koske asetuksiin, saatat tehdä turvallisesta turvattoman.

Äänestä

Voi asentaa esim Firestarter -käyttöliittymän Linuxin palomuurin säätämiseen.

# apt-get install firestarter

Toinen mahdollisuus on guarddog

# apt-get install guarddog.

Älä asenna molempia, vain toinen noista.

Äänestä
  • Ennen kuin alkaa asentaa näitä on syytä aloittaa tietoturvan perusteista.

    Huolehdi varmuuskopioista.
    - Varmuuskopio on tehtävä säännollisesti.
    - Kopioita on oltava useanpi kappale.
    - Kopioita ei saa säilyttää koneen vieressä
    - Tiedostojen palautusta on harjoiteltava.
    - Katastrofi tulee varmasti. Aikaa vain ei tiedä.

    Huolehdi turvapäivityksistä. Ne on tehtävä heti kun korjaus tulee saataville.

    Kun asennat serveriohjelmia.
    - Lue tarkasti käyttöohjeet ennen kuin alat säätää palveluita.
    - Asennuksen jälkeen säädöt ovat turvallisessa tilassa.
    - Useimmat serveriohjelmat käyttävät tcpwrapperia (hosts.allow ja hosts.deny). Tämä unohtuu helposti ja yritetään tehdä rajoitukset palomuurilla.

    Normaalikäytössä palomuuri on vain mukava leikkikalu. Se antaa harhan turvallisuudesta. Hieno sana, joka kuulostaa turvalliselta, ja Windows-maailmassa kehitetty mystinen maine.

    Äänestä

  • Hienoa hienoa ....

    Äänestä

Firehol on yksi vaihtoehto lisää. Asenna se roottina vaikkapa näin: >apt-get install fireholfirehol< niin, että ensimmäisellä rivillä lukee >START_FIREHOL=YESfirehol restart

Äänestä
  • Jos käytät adsl-modemia ja/tai reitintä jossa on palomuuri, niin silloin et tarvitse debianissa palomuuria. Niin ja kuten miksuh sanoi, vain yksi palomuuriohjelma kerrallaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linux-käyttäjä kirjoitti:

Hei
miten asennan Debianiin palomuurin?

kerro vaihe vaiheelta miten tämä tehdään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu