Asensin Vistaan ilmaisen Firewall Control ohjelman helpottamaan palomuurin asetusten tekemistä. Tuli ongelmia. Esimerkiksi jos FireFox:lle antaa luvan "OutgoingOnly" selaimen käynistyminen kestää kauan, tosin viimesellä alkaa tomia. Blokattuja incoming kohteita näkyy näytön alareunassa. Käytännössä pakko antaa "EnableAll" lupa. Kuinka tulisi vastata Vista Firewall Control ohjelman kysymyksiin? Olen ollut siinä käsityksessä, että selaimelle kuuluu antaa ainoastaan lupa ulos päin liikennöintiin. Olen lisäksi tukiaseman palomuurin takana joten kokeiluni ei liene tieturvaa oleellisesti vaarantavaa.
Vistan palomuurista
contol firewall
9340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hitaudelle ei tule loppua.
Jos sallit selaimelle vain ulosmenevän liikenteen, kuinka arvelet sen lataavan sivustot sisään?
Kyllä ohjelma on tarkoitettu käytettäväksi Vistan palomuurin kanssa http://sphinx-soft.com/Vista/order.html . Palomuureista puhuttaessa ummärretään kai lähteväksi liikenteeksi myös vastauksena saatu liikenne.
"..Olen lisäksi tukiaseman palomuurin takana"
Oikeassa olet kaksi on. Näin saa ollakin. Tukiaseman palomuuri eristää lähiverkon internetistä ja koneessa oleva ohjelmallinen palomuuri suojaa myös lähiverkon sisäisessä liikenteessä. Ei kai tämä mitään ongelmaa aiheuta. Olisin ainostaan kiinostunut "Vista Control Firewall" asetuksista.
>Jos sallit selaimelle vain ulosmenevän liikenteen, kuinka arvelet sen lataavan sivustot sisään?<
Ei selain tarvitse kuin sisäänpäin tulevan liikenteen.
"Ei selain tarvitse kuin sisäänpäin tulevan liikenteen."
Ja millähän ulkomaailmalle sitten kerrotaan, mihin halutaan seuraavaksi mennä?
on ihan hyvä kunhan pikkasen perehtyy asiaan.
En näe tarvetta muille muureille.
omiin palomuureihin.
Vistan palomuuri on monipuolinen. Ongelmana on, että oletuksena lähetevä liikenne on sallittu. Jos haluaa rajoittaa lähtevää liikennettä joutuu laatimaan joukon sääntöjä palomuurille. Sääntöjen laatiminen on siinä määrin hankalaa, että ilman todella hyvää asian osaamista ei luotettavasti pysty hommaa hoitamaan. Yritin päästä helpolla ja hoitaa lähtevänliikenteen rajoittamista Vista Control Firewall ohjelmalla. Taitoni ei näköjään riittänyt siihenkään. Osaisikohan joku vasta alussa esittämääni kysymykseen miten Vista Control Wirewall:n kysymyksiin vastataan?