uusissa ulko-ovissamme on kahvat, mitkä ovat kiinni oven läpi menevässä kantikkaassa akselissa. Rivassa on 4mm ruuvi millä rivan pitäisi lukittua akseliin kiinni. Kuitenkin ruuvit käytössä löystyvät niin että niitä saa olla kiristämäss viikottain, pahimmillaan jää ripa käteen kun on tarpeeksi löystynyt ruuvi. Löytyykö hyviä vinkkejä millä saisi rivat pysyvästi kiinni pysymään, hirvittävän tiukkaan ei ruuveja uskalla vääntää ettei kierteet korkkaa.
ulko-oven kahva löystyy / irtoaa
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa
917254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sitä kierteisiin ja sitten kiristät
Kantikasta akselia kutsutaan karaksi ja se on sinulla nyt väärin asennettu. Karaan on porattu reikä joka päästä katsottuna ei ole aivan keskellä. Karan ohuempi seinämä tulee asettaa kiristysuuvia kohti. Näin pienet kuusiokoloruuvit lävistävät karan ja painikkeet lukittuvat kunnolla paikalleen. Kovalla sähläyksellä kara on saattannut jo mennä pilalle joten on hyvä ostaa uusi kara ja tarvittaessa ruuvit, jottei riko painikkeita tai saa koko härpäkettä jumiin.
kara on oikein asennettu. Ovissamme on kahta eri kara tyyppi, toisessa on kara kekseltä halki mihin ruuvi uppoaa ja toisessa tuo ruuvin kohta. Ongelma on että ruuvi löystyy.
Karan ei kuulu olla keskeltä halki. Jos kara on halki tarkoittaa se sitä, että ruuvi on halkaissut sen eikä pysty enää kiristymään. Kiristysruuvin on tarkoitus tehdä vain pieni reikä karaan jolloin se myös jämähtää paikalleen. Uutta ja ehjää karaa vain hommamaan. Jos on umpinainen kara niin kiinnitys on ihan erilainen, eli umpinaista karaa ei voi käyttää tuollaisissa painikkeissa. Ei uusi kara ja uusi kuusiokoloruuvi paljon maksa joten helpolla pääset kun haet uudet. Pikaliimalla vain pilaat painikkeet jos vaikka joskus täytyy kiristää.
Kyllä noita on, joissa kara on keskeltä sahattu halki. En tiedä miksi, olisko sen takia että kara on sitten helpompi sahailla oikean mittaiseksi, kun alunperin se on niin pitkä että paksuimpaankin oveen riittää, eli normaalioveen jotutuu lyhentämään.
Voi olla kyse tässä siitäkin, että kyseessä nyt vaan on halpis-ovenkahva, ja tälläisiin asioihin joutuu sitten tekemään jotain omaa patenttia, kun ei ilman nysväystä vaan toimi.
Eli erilaisia kara malleja on muutama. Primo käyttää karaa, jossa reikä yhdessä laidassa ja kiristysruuvin terävä kärki "uppoaa" seinämän läpi ja lukitsee painikkeen. Sitten on karoja, jotka tehty kahdesta puolikkaasta ja ruuvin kärki uppoaa siihen väliin ja itselleen kolon syödessään myös levittää puolikkaita ja näin kiristää ja lukitsee painikkeen jäykästi siihen karaan. Näissä on myös juuri näitä sahattuja ja uritettuja malleja.
Ongelmasi on todennäköisesti nyt siinä, että sen kiristysruuvin kärki on liian pehmeä ja tylppä. Ota ruuvi malliksi ja pyydä lukkoliikkeestä tms. paikasta pari kunnollista, karkaistulla ja terävällä kärjellä varustettua lukitusruuvia (löytyy myös wurtilta) ja ota vaikka uusi helkaistu kara, niin alkaa painike pysymään.
jos kahva on sellainen ,jossa kahvaruuvit ei mene kummanki puoliskan läpi ...sitä kahvaa ei taho saada pysymään...mahollisimman pitkä kara jossa on toi sahattu halkeama ja siihe piikkipäiset kararuuvit ja kiristetään niin et kararuuvit levittää halkeamaa...nii pysyy paremmin
ok
Kiitti vinkeistä. Saatiinpa taas kahva pysymään kiinni.