bora03: ääniä kääntyessä

boraus

onko kellään kokemusta, borassa, pienestä kolahdus äänestä käännettäessä autoa? kun käännyn vasemmalle kuuluu aika vaimea "klonks" oikean eturenkaan/kulman kohdalta. ei aina tosin.

huomasin myös että samasta kulmasta kuuluu renkaan hankaus-ääni kun käännyn vasemmalle niin että ratti on käännettynä aivan perille asti. tämä tapahtuu todella pienessä nopeudessa esim. pihalla käännyttäessä. voiko olla mahd. että rengas hankaa lokariin ääriasennossa, alla kuitenkin vain 195 renkaat.

onko vastaavasta kokemuksia? ajotuntuma on edelleen mainio, auto huollatettu säännöllisesti.

toivottavasti ei ole murros :/

3

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samanlainenkoppero

      Ettei vaan olis pyöränlaakeri nähnyt liikaa tietä? Omassa oikea etulaakeri jo ääntelee vaikka mittarissa vasta 120 000. Tunkkaa pyörä ylös ja kokeile tuntuuko pyörässä välystä.

      Tulee Ooppelia ikävä, se kun vasta alkoi kysellä laakeria 100 000 km myöhemmin.

      • roosperi

        Mulla kans borassa meinaa etupyörän laakeri kuskin puolelta olla loppu. Pitää semmosta ihme urinaa ku ajaa.. onkohan se minkälainen homma ite vaihtaa?? Vai tarviiko siihen jotaki VAG-konsertin erikois työkaluja?


      • samanlainen....
        roosperi kirjoitti:

        Mulla kans borassa meinaa etupyörän laakeri kuskin puolelta olla loppu. Pitää semmosta ihme urinaa ku ajaa.. onkohan se minkälainen homma ite vaihtaa?? Vai tarviiko siihen jotaki VAG-konsertin erikois työkaluja?

        Ei oo omaa kokemusta, mutta korjausoppaasta luettuna ei varsinaisia erikoistyökaluja tarvita, (ulosvetäjää kyllä) mutta uuden laakerin laittamiseen olis hyvä olla prässi. Voihan sen tietysti yrittää vasaroida, mutta helposti siinä hermo menee, tai sitten vie sen pajalle koottavaksi.

        Napa-asetelma irti ja sitten ulosvetäjällä tai naputtelemalla napa irti olkatuesta. Laakerikehä irti ulosvetäjällä ja uusi laakeri prässillä olkatukeen, sitten lukkorengas ja sitten napa taas prässillä laakeriin.

        Vetoakselin mutteri pitäs kiristää astelevyn kanssa neljässä vaiheessa, ensin 300 Nm, sitten avaus puoli kierrosta ja sitten 50 Nm ja sitten lopuksi kiristetään 45 astetta (!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3986
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1041
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe