Piisamia loukulla

Mammalle piisamiturkki

Piisami tuntuu vallanneen alaa Kymen keskivirralla. Niimpä on herännyt ajatus pyytää sitä merta mallisella loukulla.
Mutta mistä saisi oikea mallin tuolle merralle. Jostakin vanhasta kirjasesta löytyi seuraavanlaiset mitat. Pituus 120cm ja halkaisija 35cm, mutta esim. suuaukon kokoa ei mainittu.
Heittäkääpä vinkkejä asiaan liittyvistä asiaoista. Ei ole tullut aikaisemmin pyydettyä kyseistä otusta joten tiedot ovat tervetulleita. Onhan pyyntiaika vielä 1.1-15.6?
Toinen juttu on vielä tuo taana. jos nouita pyytää, niin olisi haaskausta heittää nahka pois, joten taanan malliakin tarvittaisiin.

3

1695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuontirotta

      Mertapyynti on nykyään kielletty.Ainoastaan hetitappavia rautoja tai elävänä pyytävää saa käyttää.Nahan hinta pohjanmaalla n.4,50 euroa kipale.

      • ernest 2

        Ostan elävän Piisamiparin,rehevään järveen.puh.0503200464


    • eräs vanha ukko

      joka söi piisamin lihaa. onko kukaan noin rohkia karpaasi 2000 luvulla?

      myös metsäsika taisi olla tän kaverin herkkua. mutta piisamia se söi ainaskin ja ruokaryyppynä koskenkorvaa. oli kuulema parasta herkkua maan päällä, jotenkin ois jääny mieleen että savustamalla olisi piisamia valmistanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe