Millä kummalla saisin Wordin ja Excelin (ja varmaan myös PowerPointin, jos sitä käyttäisin) Avaa-ikkunan näkymän säilymään haluamassani muodossa, kun "Avaa tiedosto"-toiminnossa aukeaa kansio/tiedostoluetteloikkuna? Minulla on ikkunan "Näkymä"-kohdassa valittuna vaihtoehto "Tiedot", ts. tiedostonimien lisäksi näkyviin on saatavissa tiedoston koko, tyyppi, luomis- ja muokkausaika, tekijä, otsikko ym. Kun olen muuttanut ikkunan näkymää niin, että saan näkymään vain tiedot "Luotu" ja "Muokattu" (ja poistanut näkyvistä tiedot "Tyyppi" ja "Koko", joita en kaipaa), ei tämä valinta säily kuin sen ajan kun kyseinen ohjelma on tuolla kertaa käynnissä, ja seuravalla kerralla Word ja Excel tarjoavat jälleen "Avaa"-ikkunassa noita oletusarvoisia tietoja "Koko", "Tyyppi" ja "Muokattu".
Eikö tosiaan ole mitään keinoa saada ikkunassa pysyvästi näkymään niitä tietoja, joita itse haluaa, varsinkin kun vaihtoehtoisia tietoja on parikymmentä? Klikkaamalla jotakin tieto-otsikoista hiiren oikealla painikkeella saa näkyviin kaikki vaihtoehdot, ja tämän mukaan kansiossa näkyvät tiedot voisi muka valita. Valinta säilyy kuitenkin vain sen ajan, kun ohjelma on käynnissä, ja kun se seuraavan kerran avataan, ovat Officen tyrkyttämät oletustiedot taas palautuneet takaisin. Samoin nämä oletustiedot palautuvat heti, jos välillä valitsee ikkunan näkymäksi jonkin muun (esim. suuret kuvakkeet), ja palauttaa sitten näkymäksi "Tiedot".
Vaikka olen yrittänyt mitä erilaisimmilla sanoilla löytää Officen ohjeista ratkaisua tähän ongelmaan, ei sieltä mitään löydy, kuten käy aina, kun sieltä yritän neuvoa hakea. Kaikenlaista kikkailua ja valmiita malleja on pilvin pimein, mutta kun yrittää itse muokata käyttöympäristöä sellaiseksi kuin itselle olisi tarkoituksenmukaisinta, niin apuja ei löydy.
Kansionäkymän säilyttäminen
3
239
Vastaukset
- jos tsekkaisit
Ohjauspaneelista Kansion asetukset mitä kaikkea sinulla siellä on ruksattuna ja erityisesti onko ruksattu kohta jossa sanotaan jotain että muista kunkin kansion näkymäasetukset. Mulla ainakin pysyi kun muutin ensin wordin avaa tiedosto määrityksiä jättämällä jotain pois ja lisäämällä jotain, eli suljin wordin ja avasin uudelleen ja samat oli mitä olin määritellyt ed. kerralla, ja mulla on se muista-kohta ruksattuna.
- päivä pelastettu
Näyttipä auttavan! Kiitos sinulle, vastaaja!
Nähtävästi juju oli siinä, että ensin pitää säätää kansio halutun näköiseksi ja sitten käydä Ohjauspaneelista "vahvistamassa" valinnat. Vaan miksihän eivät onnettomat Officen ohjeet voi tätä yksinkertaista asiaa kertoa, vaan tarjoavat selkeään kysymykseen ja mielestäni osuviin asiasanoihin ohjeita KAIKESTA mahdollisesta muusta.
Kiitos vielä, apusi ansiosta yksi koneen käyttöä vaivannut harmillinen arvoitus on nyt ratkaistu! - varmistamassa tarvitse
päivä pelastettu kirjoitti:
Näyttipä auttavan! Kiitos sinulle, vastaaja!
Nähtävästi juju oli siinä, että ensin pitää säätää kansio halutun näköiseksi ja sitten käydä Ohjauspaneelista "vahvistamassa" valinnat. Vaan miksihän eivät onnettomat Officen ohjeet voi tätä yksinkertaista asiaa kertoa, vaan tarjoavat selkeään kysymykseen ja mielestäni osuviin asiasanoihin ohjeita KAIKESTA mahdollisesta muusta.
Kiitos vielä, apusi ansiosta yksi koneen käyttöä vaivannut harmillinen arvoitus on nyt ratkaistu!käydä, tai vahvistamassa, jos heti koneen hankittuaan on tehnyt kaikki tarpeelliset käyttöön liittyvät määritykset. Nehän kuitenkin pysyvät. Eikä ole Officen vika, jos käyttäjä ei ikään kuin täydellisesti hallitse koneen käyttöä. Niin, en minäkään hallitse, mutta tuon yllä olevan tiesin ja vastasin. Hyvää päivän jatkoa sulle, opitaan aina lisää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482639
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541669Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1341634Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501381- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131190Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2851183- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899