miten pystyn tilaamaan extrafilm-kotona ohjelmalla 10x15 valokuvia, tilatessani he tehettävät minulle 10x 13,5 valokuvia, eli lyhyempiä pituudeltaan. auttaisiko joku?
extrafilm
miten tehetettäessä
31218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kokeilin extrafilmiä..ekan kerran mutta kuvien lataaminen kesti tunnin..huoh ja sitten kun ne oli palvelimella niitä oli jokaista tupla määrä...poistin kaikki ja yritin uusiksi sama tulos. ifolorilla olen teettänyt ja hyvin onnistuu, tosin tällä hetkellä hiukan kalliimpi.
Kun olet kuvannut järjestelmäkameralla, saat kuvistasi aina 10 x 15 kokoisia - - - jos et ole rajaillut tai korjaillut kuvia... Jos taasen olet kuvannut digipokkarilla, on kuvat ain 10 x 13.
Sama pätee useimpiin valokuvausliikkeisiin.
Extrafilmin ystävällinen asiakaspalvelu kertoo tarvittaessa lisää.
Toki voit myös cropata pokkarilla ottamasi 10x13 (3:4) kokoiset kuvatiedostot kuvankäsittelyohjelmalla 10x15 kokoisiksi eli suhteeseen 2:3. Kannattaa myös tarkastaa, josko pokkaristasi löytyisi 2:3 -asetus, joka rajaa kuvan jo kamerassa kuvaa räpsästäessä.