Puulämmitteinen kiuas hankinnassa ja mietin minkä kokoinen vesisäiliö olisi toimiva? Kokemuksia... onko piippusäiliöllä ja kiukaan yhteydessä olevalla säiliöllä eroa/haittoja. Kertokaa kokemuksia. Saunan sisäkoko on 13 m3. Saa suositella kiukaitakin.
Minkä kokoinen vesisäiliö?
12
2349
Vastaukset
- tai jopa
kaksi toimii, unohda ne piippu viritykset.
- Lämminmies
Kiuas on tarkoitettu saunan eikä veden lämmitykseen.
Piipusta saat hukkaanmevän lämmön talteen - sivusäiliö
Lämminmies kirjoitti:
Kiuas on tarkoitettu saunan eikä veden lämmitykseen.
Piipusta saat hukkaanmevän lämmön talteenEiköhän vesisäiliöllä varustettu kiuas ole tarkoitettu saunan lämmittämisen lisäksi juurikin veden lämmittämiseen. Se ei tee saunomisesta löylyineen yhtään huonompaa.
- Lämminmies
sivusäiliö kirjoitti:
Eiköhän vesisäiliöllä varustettu kiuas ole tarkoitettu saunan lämmittämisen lisäksi juurikin veden lämmittämiseen. Se ei tee saunomisesta löylyineen yhtään huonompaa.
Se oli myyntimiehen puheenvuoro
- sivusäiliö
Lämminmies kirjoitti:
Se oli myyntimiehen puheenvuoro
Kokemuksesta voin todeta että sivusäiliö on käytännöllisin vaihtoehto. Mitähän mahdat tarkoittaa myyntimiehen puheenvuorolla? Kaikilla kunnon kiuasvalmistajilla on sivusäiliöiset kiukaat valikoimissaan.
Oletko ehkä itse myyntimies? Ehkä kiukaassasi ei ole vesisäiliötä lainkaan? Sitten kyllä ymmärtäisin huolesi. Eihän sellaisella kiukaalla tee monessa tilanteessa yhtään mitään.
- Jeesmän
Itsellä muutaman vuoden vanha Narvi, jossa vesisäiliö eessä. N. 7l:n vesisäiliö kiehuu jo saunan lämmettyä, joten lämmitysteho riittää suuremmallekkin joukolle.
- mitenkään
7l aivan liian pieni--- kerro luku n 7-10 kertaiseksi niin sillon riittää
- Jeessmän
mitenkään kirjoitti:
7l aivan liian pieni--- kerro luku n 7-10 kertaiseksi niin sillon riittää
Aloittajan kokoisessa saunassa riittää varmasti, ellei peseydy kiehuvalla vedellä.
Katsos kun se kiehuva vesi laimennetaan n.1l 5-6l kylmää vettä sitä kiehuvaa vettä saa jatkuvalämmitteisessä kiukaassa jatkuvasti lisää.
Eipä ole saunassani toistaiseksi loppunut kesken... - voi riittää mutta
Jeessmän kirjoitti:
Aloittajan kokoisessa saunassa riittää varmasti, ellei peseydy kiehuvalla vedellä.
Katsos kun se kiehuva vesi laimennetaan n.1l 5-6l kylmää vettä sitä kiehuvaa vettä saa jatkuvalämmitteisessä kiukaassa jatkuvasti lisää.
Eipä ole saunassani toistaiseksi loppunut kesken...kiehuvan veden kanssa laikkiminen on turha riski ainakin lapsiperheessä.
- Jeesmän
voi riittää mutta kirjoitti:
kiehuvan veden kanssa laikkiminen on turha riski ainakin lapsiperheessä.
Tosin kiehuvaa se on ollut sellaisissakin saunomissani saunoissa, joissa on ollut erillinen pata veden lämmitykseen. Siksipä on tärkeää, että aikuinen sekoittaa kylpyveden lapsosille, niin vältytään kiirelähdöiltä.
Kirjoitustani älköön ottako kukaan väärin. Siis tuo 7litraakin riittää, jos systeemi kiukaassa on tarpeeksi tehokas, joka narvissani on myös säädettävissä, mutta toki suuremmasta kapasiteetista on harvoin haittaa.
Olen kyllä nähnyt sellaisenkin patakiukaan, jossa vesi oli kuumaa vasta kahden tunnin saunanlämmityksen jälkeen, jolloin sauna oli todella kuuma. Ei hyvä.
- tilavuus
Kannattaa valita riittävän suuri, koska veden tarvekin vaihtelee. Silloin kun tarve on pieni niin laittaa vähemmän vettä säiliöön. Sivulla oleva säiliö on kätevämpi ja turvallisempi käyttää, on siistimmän näköinen ja lisäksi pienentää suojaetäisyyden tarvettakin.
Ison säiliön plussia:
-vesi ei kiehu niin nopeasti, eikä kuulu sitä todella ärsyttävää sihinään ja porinaa
-riittää isommallekin porukalle ja pidempiin saunasessioihin
-jos säiliössä on riittävästi vettä niin se on haalean lämmintä vielä seuraavana aamunakin- noin meilläkin
mökillä, yksi sivusäiliö toimii hyvin ja antaa aamullakin pesuvettä riittävästi. Eikä kiehu koskaan jos lisää vettä sopivasti jos pitempään kylvetään tai suurempi porukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273633- 412469
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362314Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381559
- 141372
- 1281310
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2681293Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275