Halpa auto

-AX-

Niin, tarkoituksenani olisi hankkia hankinta,- sekä käyttökustannuksiltaan edullinen auto. AX lienee sellainen. Syksystä alkaen olen opiskelija ja auton on sen vuoksi oltava kuluiltaan mahdollisimman minimaalinen. joudun kuitenkin välillä ajamaan pitkiäkin matkoja ja yksilitraisen koneen sietokyky arveluttaa. Auto ei taida olla kovin turvallinen kolareissa, ellei vauhtia ole 40 kilometriä enempää, tai epäonnekas vastapuoli aja mopedia.

2

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astetta

      isompaa sitikkaa. ZX on minun valintani pikkukakkoseksi. Ovat muutaman vuoden aksuja uudempia ja perus 1,4 riittää maantiellekin, pienellä kuormalla ajaessa ainakin. Osat ovat halpoja ja sähkövempuloita ei liiaksi ole. Turvallinenhan tuo zx:ään ei nykymittapuun mukaan ole.

    • Omassa 1.1-litraisessa tulee lähiaikoinan 200 000 km täyteen. Viime talvena tuli ajettua tuolla kuorma päällä yhden viikonlopun aikana noin 1400 kun kävin tekemässä sähkötyöt kaverin työmaalla Kajaanin suunnalla. Tavaraa todellakin oli mukana kun tuolta ei lähdetä niin vaan hakemaan unohtuneita ... kulutus tuossa reissussa 5.3 litraa sadalla.

      Viime viikolla toin tuolla astianpesukoneen kotiin, tilakaan ei ole siis ongelma. Siihen nähden miltä tuo auto näyttää ja mitä se on paperilla, uskomaton kapistus. Niin, ja allekirjoittaneella on pituutta 183cm ja säätövaraa jää vielä, joten sekään ei ole ongelma.

      Suosittelen tutustumaan, mutta aina olisi toki hyvä olla mukana joku joka tuntee ko. mallin ja osaa suoraan sanoa toimiiko kyseinen yksilö niinkuin sen ehjänä tulee toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      19
      2198
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      895
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      824
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      805
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      632
    Aihe