Mikä on "vanhanpiianvero", josta Kotkavuori puhuu esipuheessaan Saatanalliseen Raamattuun?
"Vanhanpiianvero"
6
820
Vastaukset
- color case nu
että se oli joku oikea ylimääräinen vero, minkä sai maksaa jos ei ollut avioitunut oliko 30v. mennessä. kotkavuori ei muuten "puhu" siitä siinä vaan vain mainitsee asian ohimennen :)
- Pertti Sebaluz
Jep, kyseisen tekstin olennaiset pointit keskittyvät M. A. Nummiseen
- motta9
Pertti Sebaluz kirjoitti:
Jep, kyseisen tekstin olennaiset pointit keskittyvät M. A. Nummiseen
ja anton laveyn kirja keskittyy japanilaiseen teeseremoniaan ;)
- Google kertoo
http://www.turunsanomat.fi/extra/?ts=1,3:1010:0:0,4:10:0:1:2004-01-18,104:10:198727,1:0:0:0:0:0:
Vanhanpojan ja -piian veroa perittiin hieman eri muodoissaan 1930-luvun puolivälistä lähtien aina vuoteen 1975 saakka. Se tarkoitti kovennettua verorasitusta 24 vuotta täyttäneille naimattomille, lapsettomille kansalaisille. Kovin veroluokka oli naimattomille, toiseksi kovin lapsettomille pariskunnille ja lievin tietysti naimisissa oleville lapsiperheille.
Naimattomia kannustettiin näin naimisiin ja hankkimaan lapsia. Samalla myös ajateltiin, että tällaisilla henkilöillä oli varaakin maksaa enemmän veroja. "Verorangaistus" naimattomuudesta oli varsin merkittävä, 3-6 prosenttiyksikköä tuloluokista riippuen. Hyvätuloiset maksoivat sitäkin tietysti enemmän.
Totta kai verolla oli myös vaikutuksensa. Siihen aikaan mentiin avioliittoon jo vähän päälle parikymppisinä. Toisaalta yhteiskunnassa vallinnut moraalikäsitys ei suhtautunut esiaviollisiin suhteisiin yhtä väljästi kuin nykyään. Avoliitossa, ns. susiparina, elelivat vain harvat rohkeimmat. Minäkin syöksyin avioliiton säädylliseen satamaan jo 22-vuotiaana entisen morsiameni, nykyisen vaimoni ja tulevan leskeni kanssa. - Google kertoo
Pertti Sebaluz kirjoitti:
Jep, kyseisen tekstin olennaiset pointit keskittyvät M. A. Nummiseen
Kommenttisi kertoo sinusta enemmän kuin mistään muusta. Tsekkasin asian ja niin Numminen kuin vanhanpiianverokin mainitaan molemmat Kotkavuoren esipuheessa yhdellä lauseella.
Hyvä esipuhe, muuten. - dasljasljdas
Google kertoo kirjoitti:
Kommenttisi kertoo sinusta enemmän kuin mistään muusta. Tsekkasin asian ja niin Numminen kuin vanhanpiianverokin mainitaan molemmat Kotkavuoren esipuheessa yhdellä lauseella.
Hyvä esipuhe, muuten.jos sinua joskus pyydetään kuvailemaan itseäsi muutamalla sanalla ei kannata aloittaa "huumorintajuinen ja terävä-älyinen"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....488662Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3016530- 596442
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995887Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k465593Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524914Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2294254Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44011- 1513746
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393302