Kohdunnapukka

Miltä kohdunnapukan tulisi tuntua yleensä? Minulla tuntuisi toinen reuna olevan ikään kuin kohonnut, tai että siinä reunassa olisi joku patti. Kuuluisiko sen olla molemmilta reunoilta samanlainen? Eli onko tämä normaalia vai epänormaalia? Käytän e-pillereitä. Papa otettu viimeksi 2 vuotta sitten. Sillon oli hiivatulehdusta ja puhtausluokka sen takia 2.
3437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Me emme ole täysin symmetrisiä, eivät silmämme, eivätkä sisäelimemme.

Kohdun napukka muuttaa muotoaan mm. kuukautiskierron mukaan.

Äänestä
  • Googlasin, että kohdunkaulassa voi olla jotain kystia (vaarattomia kai).. Onko kellään kokemusta sellaisista?

    Äänestä

Enb halua pelotella mutta ota vakavasti. Sulje pois vakavan sairauden vaihtoehdot menemällä tutkimukseen.

Minulla oli kohdunnapukassa kovennunut kohta, jonka saattoi tuntea sormella. Siitä kehkeytyi syöpä. Mene heti lisätutkimuksiin. Papa näyte ei välttämättä kerro totuutta. Minulla oli papa luokka III ja sain uuden kutsun papaan puolen vuoden päästä. Silloin se oli jo pahalaatuinen ja edessä iso leikkaus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUPERlevoton kirjoitti:

Miltä kohdunnapukan tulisi tuntua yleensä? Minulla tuntuisi toinen reuna olevan ikään kuin kohonnut, tai että siinä reunassa olisi joku patti. Kuuluisiko sen olla molemmilta reunoilta samanlainen? Eli onko tämä normaalia vai epänormaalia? Käytän e-pillereitä. Papa otettu viimeksi 2 vuotta sitten. Sillon oli hiivatulehdusta ja puhtausluokka sen takia 2.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu