Olenkin ilmeisesti vielä typerämpi tietokoneiden kanssa kuin kuvittelin... Ja vielä Vista, jota en ole koskaan käyttänyt niin hohhoijjakkaa...
Eli mulla on ollut pöytäkone ja sillä laajakaista. Nyt ostin HP Pavilion dv6700 -kannettavan (palautettavissa onneksi :) ja ihmettelenpä nyt että millä saan laajakaistan siihen kun mitään kaapeleita ei tullut mukana. Koneessa lukee Wireless, että tarkoittaako tämä nyt sitä, että koneella ei voi saada muuta kuin langattoman yhteyden? Eli onko ainoa keino näillä eväillä kiikuttaa tämä kone veke ja vaihtaa toinen tilalle? :)
Eli mulla on ollut pöytäkone ja sillä laajakaista. Nyt ostin HP Pavilion dv6700 -kannettavan (palautettavissa onneksi :) ja ihmettelenpä nyt että millä saan laajakaistan siihen kun mitään kaapeleita ei tullut mukana. Koneessa lukee Wireless, että tarkoittaako tämä nyt sitä, että koneella ei voi saada muuta kuin langattoman yhteyden? Eli onko ainoa keino näillä eväillä kiikuttaa tämä kone veke ja vaihtaa toinen tilalle? :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis meni kaks asiaa vähän ristiin. Tarkoitin toki, että miten saan verkkoyhteyden pelittämään. Tuo laajakaistahomma on oikeastaan toinen juttu, kun kannettavassa ei ole paikkaa cd-levylle, niin en pysty nettiä lataamaan levykkeellä koneelle. Ei sillä, enpä löytänyt koko levykettä..
Taidanpa mennä nukkumaan, nyt näyttää kyllä sen verran sekavalta jo omaankin silmään.
>kun kannettavassa ei ole paikkaa cd-levylle, niin en pysty nettiä lataamaan levykkeellä koneelle.
:D
1. Kannettavassasi on varmasti paikka CD-levylle
2. Nettiä ei ladata levykkeeltä
3. Levykkeitä ei koneessasi voi edes käyttää ilman ulkoista asemaa
4. Nettiä ei ladata myöskään CD-levyltä
Ihan samalla tavalla samannäköiseen vastakkeeseen liität sen laajakaistapurkistasi tulevan kaapelin kuin pöytäkoneeseenkin.
Se langaton on ekstraa, jota voit pohtia myöhemminkin.
moteemista tulevan johon kiinni siihen läppäriin sellaiseen läpeen, mihkä se liitin soppii.
Siite laitat siihen läppärii virrat päälle ja eikun surffailemaa..
Minkälainen modeemi sinulla on käytössä laajakaistasi kanssa? Modeemi kytkeytyy puhelinlinjaan tai kaapeliin, sekä tietokoneeseen. Tietokoneeseen se kytketään yleensä RJ45 -verkkoliitännällä, joka löytyy ihan varmasti myös kaikista läppäreistä (paitsi MacBook Airista).
jos modeemisi on USB-liitäntäinen, eli kytkeytyy yhteen tietokoneen USB-porteista, on tilanne hiukan hankalampi. Tarvitset sen CD:n, jolla laitteen ajurit toimitetaan. Lisäksi pystyt käyttämään nettiä vain sillä koneella, johon modeemi on tökätty.
USB-modeemit ovat vanhanaikaisia. Jos sinulla semmoinen on, kannattaa luopua siitä. Se rajoittaa nettiyhteyden vain yhteen koneeseen ilman windowsin yhteydenjakoa.
Osta sellainen yhdistelmälaite, jossa on laajakaistamodeemi ja reititin. Mieluiten samassa laitteessa saisi olla myös langaton reititin (liikkumavapautta kannettavalle!). Suomesta ostettavat yhdistelmälaitteet toimivat yleensä automaattisesti suurimpien operaattorien kanssa. Johdot kiinni ja laite päälle, that's it.
Reititin/modeemia käyttääksesi tarvitset pöytäkoneeseen verkkokortin. Tällainen löytyy usein integroituna emolevyltä (etsi koneen takaa RJ45 -liitäntää). Jos ei, se täytyy ostaa. Maksaa alle 10 euroa.
Unohtuipa vielä tuo yksi vaihtoehto, eli PCI-laajakaistamodeemi. Jos sinulla tulee puhelinpistokkeesta johto suoraan tietokoneeseen, on kyseessä tällainen laite. Tämä on nykypäivän useamman tietokoneen taloudessa täysin turha. Tee sama kuin USB-modeemille, eli vaihda reititinmodeemiin, mieluiten langattomaan sellaiseen. Langattomissa reitittimissä on toki myös langallisia paikkoja, yleensä 4kpl.
Toivottavasti tästä oli jotain apua.
Koska eväilläsi ei pääse edes kunnon provoon, niin kiikuta ihmeessä se yöunesi vaikka koulun vessaan ja huuhdo se alas sieltä!