noniin,nyt on käynyt niin että olen totaalisesti hurahtanun animeen ja japaniin(animeta piirrän myös)mutta nyt on kysymys, että minkäläisia sarjoja kannattaisi lukea,eli onko joitain vinkkejä mitä alkaisin lukemaan.niin mä tykkään kovasti rakkaus kertomuksista:)mitkään sota jutut ei nappaa kuten esim.fulmetal alchemist(ei aavistustakaan kirjotinko oikein)mutta vastauksia:)!kiitos jo etukäteen.
animee??mangaa??mitä lukisi??
sakuralover<3
5373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
anime-piirretty
manga-sarjakuva
suosisksia
manga someksi saatavilla
emma http://en.wikipedia.org/wiki/Emma_(manga)
gunnm http://en.wikipedia.org/wiki/Gunnm
Yotsuba&! http://en.wikipedia.org/wiki/Yotsuba&!
Oh My Goddess! http://en.wikipedia.org/wiki/Oh_My_Goddess!_(manga)
salapoliisi conan http://en.wikipedia.org/wiki/Meitantei_Conan
englanniksi
Aishiteruze Baby http://en.wikipedia.org/wiki/Aishiteruze_Baby
chobits http://en.wikipedia.org/wiki/Chobits
Tsubasa http://en.wikipedia.org/wiki/Tsubasa:_Reservoir_Chronicle
Suosittelisin ehdottomasti Inuyashaa, Fullmoon wo sagashiteä ja kamikaze kaitou jeannea! Niissä on romantiikkaa, taistelua ja komediaa : D Itse kerään näitä sarjoja tai olen jo kerännyt!
Ah! My Goddess, KareKano, Negima, Chobits, Onegai Teacher, Onegai Twins, Mahoraba ~ Heartful Days...
Minulla on myynnissä Huuto.netissä paketti, jossa on mm. Ah! My Goddessin 3 ekaa osaa. :) Jos kiinnostaa, käy katsomassa, myyn halvalla ;).
Sori, kun sanon näin suoraan. Mutta en tiedä nauraako vai itkeä viestillesi.
Olet totaalisesti hurahtanut animeen, sen voin uskoa (vaikka mua ei vakuutakaan se, ettet tiedä, mitä eroa on animella ja mangalla). Mutta Japaniin? Todennäköisesti kaikki tietämyksesi Japanista perustuu lukemiisi mangoihin tai katsomiisi animeihin... Ja niiden perusteella et kyllä saa mitään todellista irti Japanista. Tiedätkö edes mitään Japanista?
Toisekseen tuo piirtäminen... Jos piirrät animea, se tarkoittaa, että olet mukana jossakin japanilaisessa yrityksessä piirtämässä animesarjoja (niitä joita tulee televisiosta). Tuskinpa olet.
Anime = Japanilaista animaatiota (eli piirrettyjä telkkariohjelma)
Manga = Japanilaista sarjakuvaa
ja juuri siksi, että ne on japanilaista, niitä ei suomalainen voi periaatteessa piirtää, paitsi jos on esim. töissä jollain japanilaisella animaatiostudiolla :'D
Mut joo.
Tätä animea suosittelen todella: Rurouni Kenshin - Meiji kenkaku romantan - tsuiokuhen (löytyy myös Rurouni Kenshin - Reminiscence tai Samurai X - Trust and Betrayal jne)
Kannattaa katsoa kokonaan (4 jaksoa) sillä muuten tota juonta ei tajua. Aluksi voi olla vähän pitkästyttävä (2 ekaa jaksoa) kun ei ymmärrä niiden jaksojen ym. juttujen tarkoitusta, mut loppu kruunaa kaiken.
mene tänne------> www.onemanga.com
siel o mangaa genreittäin.
ja oiskoha siel noin 4oo eri manga sarjaa.