Minulla tuli viime kuussa sellaista valkoista, kuivahkoa mömmöä emättimestä. Huomasin sen pestessäni paikkoja, hain heti apteekista sen hiivajutun ja käytin kuurin lopuun MUTTA NYT ON taas sama ongelma - tietääkö kukaan, mitä se mömmö voisi olla.
En ole ollut suojaamattomassa seksissä kenenkään kanssa, joten sukupuolitaudista ei liene kyse ellei ne tule itsellään:(.
Onko aihetta ottaa uusi hiivakuuri vai pitäisikö marssia gynen pakeille. Harmittaa häriritä heitä turhaan, jos toi ei olekaan mitään vakavampaa.
En ole ollut suojaamattomassa seksissä kenenkään kanssa, joten sukupuolitaudista ei liene kyse ellei ne tule itsellään:(.
Onko aihetta ottaa uusi hiivakuuri vai pitäisikö marssia gynen pakeille. Harmittaa häriritä heitä turhaan, jos toi ei olekaan mitään vakavampaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihan vaan valkovuotoa?
jälleen... Netistä olen jostain lukenut, että hiiva villiintyy kasvamaan progesteronin eli keltarauhashormonin vaikutuksesta. Kuukautiskierron puolivälissä munasarjasta irtoaa munasolu ja irtoamispaikka muuttuu keltarauhashormonia erittäväksi keltarauhaseksi. Lisäksi emättimen pH on normaalisti hapan maitohappobakteerien toiminnan vuoksi, mutta ilmeisesti muuttuu emäksisemmäksi kierron keskivaiheilla ja täten tarjoaa hiivalle sopivat olosuhteet.
Apteekista voi hakea emätinpuikkoja ilman reseptiä. Jos hiiva uusiutuu joka kuukausi (kuten itselläni), olisi hyvä varata lääkäriaika ja saada estolääkettä reseptillä. Itselläni lääkäriaika on viikon päästä maanantaina ja toivottavasti tästä kiusallisesta vaivasta pääsen eroon.
Lääkäri saattaa määrätä alkuperäislääkettä nimeltään Diflucan, mutta kannattaa vaihtaa edullisempaan vaihtoehtoon kun apteekissa sitä tarjotaan. Diflucanin hinta on yli 20 euroa, mutta rinnakkaisvalmisteen saa muutamalla eurolla. Kyseessä on yksi ainoa kapseli, joten hoito on helppo. Lääkeaine poistuu elimistöstä hitaasti eli vaikutus kestää pitkään. Itse pyydän reseptiä useammalle kapselille, jotta voin uusia hoidon useammassa kierrossa. Yhtä aikaa kuitenkaan EI saa ottaa useampaa kapselia!
On se outo vaiva,, kun tuli ihan ykskaks.
Diflucanin hinta oli "hieman" pielessä edellisessä viestissäni. Se ei suinkaan maksa yli 20 euroa,vaan yli 8 euroa - joka tapauksessa on eroa rinnakkaisvalmisteisiin, joiden hinta n. 3 e.