maksaisit 45 neliön hirsimökki paketista?
Helppiä please!
Helppiä please!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
ole edes hirrestä vaan jostain ihmeellisestä sen tapasesta puusta...tekopuuta. hyn.
ei ole?
seittemäntuhatta, riippuu paketista vähän. Siihen viellä kivijalka ynmm, niin kolmellakymmenellä, nippa nappa.
ja harkko perustusksilla.
Ai maksaisit 30 tuhatta, aika kallis..?
miettityäni, euorot vähän hämää, vähentäisin viellä runsaat kymmenentuhatta.
teilläpäin on hietamaat, että sekin helppottaa.
viemäröinti ja sähköistys päälle..ei kai pahakaa...
"TIEN LAIDASS´ OLI MÖKKI, TIEN LAIDASS´ OLI MÖKKI,
TIEN LAIDASS´ OLI HIRSIMÖKKI, HUMPPA, HUMPPA, HEI.
Muodostetaan käsillä harjakattoinen mökki.
JA MÖKISS´ ASUI UKKO, JA MÖKISS´ ASUI UKKO.
JA MÖKISS´ ASUI HIRSIUKKO, HUMPPA, HUMPPA, HEI."
hahahahahahahah
ja ukolla oli akka,
ja ukolla oli hirsiakka humppa humppa hei.
enää, - kuuluu tänne asti tuo kailotuksesi.
on...
pittää jatkaa tätä taloa, ollaan kuin sillit suolassa jo.
Eli yksi seinä olisi jo valmiina ...
Niin on hietamaat, pelekkää hiekkaa ja hiesua..
kukas siellä Saimaan rannalla ruikkuttaa ;))))
voi olla helpompaa kuin ihan uuden rakentaminen, siis edullisempaa.
ruikuta, mää mää olen joko lammas tai..hmmm..tai susi lammasten vaatteissa.
Mitäs se Henry..viimastelee siellä? :)
ei tarvia vanhaa korjata, tai no johan tässä pitäs jotain remskuakin tehä, mutta..lisää tilaa vaan pittää saada, ja äkkiä.
Talomme on vasta hiem. yli kymmenen vuotta vanha, hirsitalo.
aittarakennus, vai jatkoa vanhan?
entiseen, ei vanhaan :)
sitä ruikutusta?
että jatkopala entiseen,) olisi edullisempaa kuin ihka uuden rakentaminen, en ole ihan varma.
kuin oman ns. huushollin, niinkuin joskus tehään vanhoille, esim. maatalojen yhteyteen, kun on luovuttu jo isännän ja emännän roollista, sinä ymmärtää vai? :)
ruikutan vaan, en kuuntele.
P.s. vai oletkos siellä vastarannalla :)
pitäis käydä siskon porukan mökillä, kerimäeltä noin viistoista kilsaa kiteelle päin.
valot melekein näkkyy sitten, - vilkuta sitten :)
nukkumaan, aamu ei anna armoa, - Hyvää yötä, juttukaveri.
siis omaksi vai vuokralle vai mitä ja missä... no ei tarvi vastata koska en maksaisi mitään. :)
, vai joku muu vaakuttaja ? :)
Tuota, pitäs vain jne..
Onko sulla tarvista lomamökistä, vai..meijjän ei ole vielä haravoitu siellä, eikä siivottu.., muuten kyllä..?
Hei Vaakutin!
No voi pelle vieköön ny on vanha Vaakutin palannu tänne palstoolle. Mihinä soot ollu??? On Sua kaivattukki, ainaki me Tiitun kanssa on muistettu sen sataan kertahan. Jos oot se alakuperäänen ja aito Vaakutin niin tuu ny niin halatahan.
Jippii soon ny Vaakutin löytyny. Hyvä, Hyvä.
terv. seppä ja pieni Tiitu kulta pohojanmaalta.
ei oo tarvista, olen kyllä funtsinut lomaa jossa olen kaukana kaikesta mutta ei taida toteutua.
Siis olen ihan minä, kahjovaakutin, ei kai kukaan muu näin hullua nikkiä edes keksisi. Jos epäilet niin lifestylessä tätä käytin, ja sukututkimuksestakin ollaan juteltu. (en oo päässyt alkua pitemmälle)
en ole palannut, kunhan käväisen moikkaamassa. Halataan vaan, yksi asia mulle on jäänyt kaivelemaan mutta ei mitään semmoista minkä yli ei pääsisi. Miten Tiitu jaksaa? KYllä lämmittää mieltä kun joku palstoilla kaipailee, eihän me olla montakaan sanaa vaihdettu. Pitäiskö oikein kirjautua tämän kunniaksi, pääsee sitten puskatkin huutelemaan...
mie tiijän että kaikki tykkää sinun jutuista, kaikki aattelee että ymmärtää sua ja yksinäisyyttä. Tai sitten vaan on kiva lukea sepästä ja kanista. On on, mutta yksinäisyys kulkee sydämessä eikä mitkään sanat vie sitä pois ellet sie itse ole valmis siihen. Ehkä oot joskus, ehkä et ikinä. Oli mulla pitempikin juttu tästä mutta kun ei osaa omaakaan elämäänsä elää niin lähde sitte neuvomaan toista, parempi kun pitää päänsä kiinni. Terveisiä tiitu-kanille, mihin ikään nää kanit yleensä elävät?
tulehan joskus tännekin iskemään juttua, sillä hauskalla ja iskemättömällä tavallasi, - Juniperus on kyllä hävinnyt palstoilta kuin pieru saharaan, niinettei täällä ole oikein ketään kenen kanssa ns. vetää köyttä, oikeasti, - sinun tasollasi.
P.s. en ole miekä saanut ajoiksi tulla "teille", sinne missä se nyt olikaan, - ollu kaiken näköstä tässä.
Ne sukujutut on eläkepäivien juttuja..kerkee sitä sittenkin :)
räntäsateesta, ja hyvää nimpparia, - olen ymmärtänyt että se on tänään.:)
Huono ilma Ierikkana, tietää hyvää ilmaa jatkossa.
P.s. onko leivottu kakkuakin?
Liputetaan ja Onnea nimipäivän johdosta :)
Huomenta vaan :) Enpä osaa sanoa mitä maksaisin. Olen ehdotellut pojalleni, että jos vaikka yhessä katottais jotakin kesäpaikkaa ja käytäs vuorotellen nauttimas hiljaisuudesta ja luonnon rauhasta. No ei oo lämmenny mun ehdotukselleni.
Ai ni, tuli oltua taas kuntoremontis ja asiat aika hyvin :)
Kesäpaikka oisi varmaan mukava kun asuu kaupungissa, ja onhan se muutenkin mukava muuttaa elinympäristöä välillä.
Meillä on vain tarkoitus tehdä tähän talonmme jatkoksi ns. ihan ikioma huusholli ja omalla sisäänkäynnilläkin.
Kun tässä ollaan melkein yötäpäivää kuusi henkeä samassa ruokakunnassa, kaipaisi joskus hengähdyspaikkaa, - nämä kaverit ovat aika kova äänisiä :) - uskotko?
Meillon hirsitalo, ja sama firma toimittaisi sen jatkopalankin. On vain niin monta juttua selvitettävänä ennen sitä.
oliko kuntoutus jatkoa sille aiemmalle Turun kuntoutus reissullesi, luin vaan sellaista tuolta silloin ...?
Tuohan on hyvä ajatus. Ei se varmaan kovinkaan "paljo" maksaisi, uskoisin. Siitähän jäis yks seinäkin vallan pois, eikö vaan.
Hyvä ajatus kerrasaan. Uskon uskon, että ovat kovaäänisiä :))
Sellainen seuranta viikko. Nyt vasta asiat saivat selvän suunnan. Jokaiselle meistä osallistuneille laadittiin "oikeanlainen" jatkosuunnitelma ja se on myös toteutuskelpoinen ja realistinen. Se tietysti riippuu meistä kustakin miten alamme suunnitelmia toteuttamaan. Eli nyt sitä tsemppaa ittekin, kun ei tarvi yltää mihinkään ylipääsemättömiin juttuihin :)
Tosin, olihan sitä tapahtunut edistymistä jo tähänkin mennes jokaisella. Mukava lomaviikko :))
kun yhteiskunta vielä osallistuu meidän kuntomme ylläpitoon, - jotain vastinetta maksetuille veroillekin.
Miehelleni tuli myös myönteinen päätös kuntoutus "lomasta", onkin taas hyvin tarpeen; vertaistukikin toisista kohtalotovereista.
Kun on saanut tällaisen mahdollisuuden osallistua tämanlaiseen toimintaan ja asiat ovat selkeytyneet, kannattaa toimia siten, että omassa elämässään pääsee siihen tavotteeseen, mikä on suunniteltu aivan itseä varten, oman kunnossaolon ja terveytensä ylläpitämiseksi. Joskus siihen tarvitaan ulkopuolista asiantuntevaa tukea :)
Mukavaa tätä päivää, nyt pitää alottaa taas nämä arjen jutut.