"Omistusasuminen"=vankeus

Omistusasumista voi suoraan verrata 25 vuoden vankeuteen(2*elinkautinen). Ei asuntoa omisteta jos sitä maksetaan pankille. Silloin vasta on pankkivankeus tuomio laitettu täytäntöön. Kun vankeus päättyy 25 vuoden päästä niin pääsee ehdonalaiseen vapauteen maksamaan pelkkiä vastikkeita. Jos tulee putki- ja julkisivuremppaa niin ehdonalainen muuttuu taas ehdottomaksi pankkivankeudeksi.
8584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että mihin vertaat vuokralla asumista. Itse vertaisin sitä elinikäiseksi hyväntekeväisyydeksi, mikä sinänsä ajatuksena on kaunis, mutta kokemuksena helvetti.

Äänestä

takaisin 25 vuotta?

Sen saa maksettua 15 vuodessa.

Isommassa asunnossa jossa joutuu ottamaan 25 vuoden lainan vuokra on heti saman verran kun lyhennys vastike vähäisestä tajonnasta johtuen.

Äänestä

niin älä ihmeessä osta asuntoa.

Äänestä

Jos runsaan satasen vastike on ehdonalainen vapaus, niin mitä olisi 500 euron vuokra samasta asunnosta?

Minulla tuo "elinikäinen vankeus" kesti viisi vuotta. Mainitsemasi remontitkin ovat takana ja maksetut. Nyt nautitaan tehdyistä panostuksista halvan asumisen muodossa. Ja onhan tuo osakekirja käytettävissä vakuutena, jos sattuisi vielä joskus lainaa tarvitsemaan.

Ihmettelet tietysti näin lyhyttä laina-aikaa. Ei minulla ole edes keskimääräistä suuremmat tulot, mutta asuntoni sijaitsee kaukana Helsingin hintahelvetistä. Vuokraa täällä osataan kuitenkin periä.

Äänestä

hyvä asia, se on pakkosäästämistä, jotta et joisi/söisi kaikkea minkä tienaat.

ja ainoa järkevä tapa asumiseen.
Jos Suomen hinnat hirvittävät, osta kämppä Berliinistä. Saat pikkurahalla.

Äänestä

"Ei asuntoa omisteta jos sitä maksetaan pankille."

Kyllä omistetaan.

Äänestä

Tuntuu siltä että näillä tuhneroilla ei äly riitä edes ajattella asiaa sen tarkemmin.

Tiesittekö että OMISTAJA voi myös myydä omaisuutensa?

Äänestä

tuli suoritettua, nyt työttömyyseläkeläisenä pystyy asumaan halvemmalla omassa, kuin vuokralla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


analogia kirjoitti:

Omistusasumista voi suoraan verrata 25 vuoden vankeuteen(2*elinkautinen). Ei asuntoa omisteta jos sitä maksetaan pankille. Silloin vasta on pankkivankeus tuomio laitettu täytäntöön. Kun vankeus päättyy 25 vuoden päästä niin pääsee ehdonalaiseen vapauteen maksamaan pelkkiä vastikkeita. Jos tulee putki- ja julkisivuremppaa niin ehdonalainen muuttuu taas ehdottomaksi pankkivankeudeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu