Miten sen teen? Auttakaa, pls!

Hei!

Olen tekemässä (vieläkin) tyttärelleni erääseen joululahjakirjaan sen lukemattomista sivistyssanoista luetteloa ja niille merkitystä; siis sivistyssana ja sen perään kopioin "internet-sivistyssanakirjoista" merkityksen sanalle. Tyttärelläni on noin vuoden vanha perusmäkkiläppäri. Minulla windows, jossa wordpad ja eilen imuroin openoffisen.

Kertokaahan, miten saisin homman tehtyä kätevästi niin, että se toimii sitten hänelläkin. Olen aloitellut wordpadillä, mutta pelkään, että oli huono valinta. Taulukko sopisi paremmin, sillä haluaisin sanan, tulkinnan ja vielä tiedon, millä kaikilla sivuilla tämä sana esiintyy.

Auttakaa, että saisin työn tehtyä, ennen seuraavaa lahjakirjaa. Kyseessä on muuten "Ikävystymisen filosofiaa"-kirja. Onneksi siinä ei ole sivuja kuin 170, mutta valtavasti sivistyssanoja, joille kaikille ei löydy merkitystä edes noista sivistyssanakirjoista.

Pitkästä virsi kaunis!

6

1340

Äänestä

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OpenOfficessa taulukko-ohjelma...

      • Kiitos vastauksesta! Tiedätkö, onko mäkissä valmiina joku taulukko-ohjelma, jolla openoffice-taulukon saa auki, vai pitääkö siihen ladata sama taulukko-ohjelma? (Kuten huomaat täällä päässä on jo hieman ikää, eivätkä uudet jutut oikein ole hallinnassa.)


      • kepa kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Tiedätkö, onko mäkissä valmiina joku taulukko-ohjelma, jolla openoffice-taulukon saa auki, vai pitääkö siihen ladata sama taulukko-ohjelma? (Kuten huomaat täällä päässä on jo hieman ikää, eivätkä uudet jutut oikein ole hallinnassa.)

        NeoOffice, joka on OpenOfficen Mac-versio. Ja siihen suomen kielipaketti.

        http://www.neooffice.org/neojava/en/download.php#download

        Suomen oikolukukin on hyvä olemassa,

        http://www.cs.helsinki.fi/u/oarasane/soikko/



    • Heippa, Olen päässyt Repen avustuksella hyvään alkuun. Olen luonut taulukon: "Nimi";"Esiintyy sivuilla";"yhteensä";"merkitys". Olen jo luonut taulukkoon parikymmentä riviä.

      Kysymys 1: Miten saan 4. sarakkeen pakotetuksi määräleveäksi niin, ettei teksti mene muiden sarakkeiden päälle? Osaako ohjelma sitten muuttaa 1. sarakkeen niin, että seuraava rivi alkaa vasta sieltä, kuinka paljon 4. sarake vei tilaa eli rivejä?

      Kysymys 2: Kun olen kirjoittanut kaiken tiedon eli koko kirjan sivistyssanat (teen sen niin, että joka sivulta kirjoitan kaikki sanat, vaikka tiedän, että sana on jo esiintynyt), niin voinko käyttää jotakin ominaisuutta hyväkseni, että lopullisessa versiossa sana esiintyy vain kerran ja ohjelma laskisi esiintymiskerrat?

      Mutta kysymys 1 on tällä hetkellä ajankohtaisempi.

      • onnistuu

        1. ota hiirellä kiinni sarakkeen yläosassa olevan "kirjainpalkin" oikean reunan viivasta ja raahaa se sopivan levyiseksi. Katso myös mitä asetuksia valikko "Muotoilu" ja siellä "Solut" sisältää.

        2. Voit ainakin lajitella ("Tiedot" / "Lajittele") rivit ensimmäisen sarakkeen perusteella, ja sitten poistaa turhat rivit. Ja vasemmalla oleva rivinumero kertoo lukumäärän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      687
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe