2-T seoksen säätö

Johnson 30

Onko noissa 2T perämoottoreissä mitään mahdollisuutta säätää seosta kuten mopoissa aikoinaan neulalla tai seosruuvilla. 30Hp Jonhson vm.90 tuntuu käyvän rikkaalla kun ei oikein kieu ylhällä kuten pitäisi.

3

2443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taitaa nuo perämoottorin kaasarit olla kaikki läppäohjattuja, joten niissä ei ole luistia eikä neulaa, niinkuin monissa mopojen kaasareissa. Seosruuvi kuitenkin löytyy varmaan useimmista, tosin kannattaa varmistaa säätääkö se ilmaa vai bensaa. Yleensä jos se on lähellä kaasarin kurkkua niin silloin se säätää bensaa, eli aukipäin rikkaammaalle. Mutta sen vaikutus on monesti vain pienillä kierroksilla. Pääsuuttimen vaihto isompaan tai pienempään on yksi keino säätää seosta isoilla kierroksilla. Mutta kyllä koneen pitäsi vakioasetuksilla aika hyvin toimia, varsinkin jos potkurissa on oikea nousu ko. veneeseen. Tietysti kannattaa myös tarkistaa, että rikastin tai ryyppy ei jää päälle ja näin saa liian rikasta seosta.

      • Johnson 30

        Jep täytyy tarkistaa se ryyppy. Onkohan se ihan vivulla vai joku sähköinen ? Vuosimalli on jotain 89 luokkaa.


    • todellakin

      huonoa vanhaa perämoottoria ei siis saa toimimaan kunnolla ei vaikka uusisi käyttöohjekirjaa myöten kaiken."vähän käytetty" perämoottori joo vaikka ei käyttäisi ollenkaan niin tiivisteet ja polttoaine järjetelmän kalvot kuivuu kovettuu.tuommoinen lähes 20 vuotta perämoottorille on jo saavutus koska vastaavilla hevosvoimilla varustettu esimerkiksi moottoripyörä ei joudu läheskään semmoiseen rasitukseen kuin perämoottori joutuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1299
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      945
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      42
      889
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      729
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      726
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      53
      714
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      672
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      666
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe