Carina E tuning

CarinaCruising

Eli multa löytyypi Carina E xli vm. 94 (sedan) ja sitä olisi tarkoitus nyt ruveta laittelemaan.
Kattelin tuossa korisarjaa Googlen kautta, mutta löytyi vaan yksi ja turhan kallis vielä. (n.1500e) Mistä löytäisin enemmälti puskureita, levikkeitä ym. "tuunaushärpäkettä" ks. autooni kohtalaisen edullisesti.
Ja onko kokemusta, minkä autojen puskurit, levikkeet ja spoilerit käy autooni suoraan? (Avensiksen sarjat ainakin pitäisi käydä?)
Lisäksi vielä vaihtoon olisi menossa kojelaudan paneelit (ns. koristetarrat esim. puheltimien, soittimen, vaihdekepin jne. ympärille), mutta niitäkin löysin vain yhden ja hintaa sarjalla oli 100e! Löytyisikö näitä muualta TAI tuleeko minkään näköinen jos tilaa tarrapala levyn ja leikkaa siitä?
Kiitos jo etukäteen! :)

2

3279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gti...

      Hmmm... ongelmasi on aika yksinkertainen. Tuo 1500 e koko korisarjalle on aika normaali hinta jos on todellakin laadukas korisarja jota ei tarvitse heti tultuaan sovittaa kokonaan uudestaan "eli siis pilkkoa uudet puskurit palasiksi ja kuiduttaa ne uudestaan oikeisiin muotoihin", kuten yleensä käy monien lasikuitu puskurien kanssa. Itse tilasin tuolta seuraavasta linkistä korisarjan omaan Corollaan aikoinaan. --->
      http://trc-tuning.com/ ja se oli todella laadukas, istu suoraan ilman muokkauksia ja ei ollut maalarilla paljoa pohjatöitä. Ja sieltä linkistä löytyy myös E-mallin Carinaan korisarjaa jopa farkkuun.
      Monien muiden mallien korisarja on mahdollista laittaa myös Avensiksen korisarjat, mutta kyllä joudut kuitu hommiin, koska kiinnikkeet on eri kohdissa ja pieniä leveys eroja. Taka kontin spoilerithan käy oikeastaan mistä vaan, mikä itseään mielyttää silmää. Ja yleis mallin sivu helmat on aika helppo sovittaa paikoilleen pienellä työllä. Ja siis nuo panelit on aika helppo itsekin teippaa kun ostaa kunnon teippiä mikä venyy helposti muotoihin, niitä saa tuota tarkoitusta varten ostaa ihan kohtuu hintaankin ja ei ole vaikea homma, myös niiden paneleiden maalaus sujuu helposti koti konstein. Laitan tuonne loppuun vielä muita alan liikkeiden myös kotimaisten linkkejä, niin voit sieltä katsella ja etsiä osia ja kysellä hintoja. Voin tähän malliksi kertoa oman auton rakentamisen hinnan vakio autosta tuning autoksi, ja auto oli Toyota Corolla E 10 vm.-94. Eli siis:
      Korisarja "etupuskuri, takapuskuri ja sivuhelmat": 1400 e.
      Koko auton pohjatyöt ja maalaus: 1700 e.
      Alustasarja "iskarit ja madallus jouset": 600 e.
      Vanteet ja renkaat "17 tuumaiset": 1000 e.
      Koko auton sisustan verhoilu "Ovipahvit ja etu ja takapenkit" 700 e.
      Kuppipenkit, vilkkupeilit, ralliratti ym tuollainen pieni tavara raotti lompakko vielä: 900 e.
      Stereot, "Telkkari näyttö soitin, playstation, 2 lisä tv:tä, 2 vahvaria, 2 subia ja etu ja taka erillissarjat raotti lompsaa vielä: 2500 e.
      Ja sitten oli kaikkia pikku kuluja, liittimiä, piuhoja, vapari filtteri, putkisto ym, ja niihin meni about: 500 e.
      Eli 3500 e autoon sain tungettua vielä rahaa noin 9500 e ja maali oli ihan perus väri millä auto ylimaalattiin. Että voin kertoa että tuningissa on hankala selvitä halvalla. Autosta tuli kyllä todella hieno ja arvostettu peli, mutta upposi siihen rahaakin ja alle vuosi sen jälkeen myin sen ja sain 6000 e koko autosta. Mutta tässä niitä lisä linkkejä mutta ei ne tavarat missään ilmaisia ole, et jos on pers auki niin älä rupea tekemään ennen kuin on edes vähän ylimääräistä koska lisä kustannuksia tulee aina. Ja aina keksii jotain uutta rakennettavaa.

      http://www.streettuningcar.net/shop.php
      http://www.completos.fi/
      http://trc-tuning.com/
      http://www.blazespeed.com/
      http://www.2woom.com/
      http://www.varustenet.fi/
      http://www.jj-tuonti.com/
      http://www.autovaruste.net/
      http://www.autohifikeidas.fi/epages/Planeetta.sf/?ObjectPath=/Shops/1610
      http://autostudio.fi/
      http://www.scstyling.fi/verkkokauppa/index.php

      Kyllä noita paikkoja löytyy en nyt ihan kaikkia jaksa tähän laittaa.

    • Daaan

      turpo tarra perseeseen ja oo leuhka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2284
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1499
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe