Olen käyttänyt piilolinssejä noin 2 vuotta ja nyt ongelmanani on yli viikon kestänyt silmien kutina, väsyneisyys ja kuivuus, joillaista ei ole koskaan ennen ollut. Tämän takia en ole voinut nyt viikkoon piilolinssejäkään käyttää ja alan kaipaamaan jo niiden helppoutta! Silmät näyttävät muutoin aivan terveiltä; ei punoitusta, vetistystä tai rähmintää. Kokeilin ensin Artelac kostutustippoja ja antihistamiinitabletteja, mutta ne saivat silmäni tuntumaan vielä ärtyneemmiltä. Kävin perjantaina tk-lääkärillä, joka määräsi mahdolliseen koivunsiitepölyallergiaan Lecrolyn -allergiatippoja, joiden olisi pitänyt hänen mukaansa tehota viikonlopun käytön jälkeen eivätkä ne sitten auttaneetkaan kutinaan. Samaan reseptiin laittoi vielä kalliit (17 e!) antibioottitipat mikäli kyseessä olisikin silmän sidekalvontulehdus, niitä olen tänään käyttänyt. Vieläkin kutittaa... Jos nekään ei auta joudun menemään ensi viikolla taas lääkäriin. Oireeni ovat sinällään lievät, mutta raivostuttavat kun estävät piilolinssien käytön.
Miltä tämä teistä kuulostaa ja onko samanlaisia kokemuksia?
Miltä tämä teistä kuulostaa ja onko samanlaisia kokemuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toivottavasti saat vaivaasi pian apua. Minä olen kärsinyt selvittämättömistä silmäoireista jo nelisen kuukautta. Pidin itsekin piilolinssejä päivittäin ilman mitään ongelmaa, mutta nyt en voi edes harkita niiden käyttämistä; silmäni punoittavat pahasti, kutisevat toisinaan ja tuntuvat kuivilta.
Oireiden alettua lopputalvella sain tk-lääkäriltä tipat silmätulehdukseen, mutta ne eivät auttaneet. Menin silmälääkärille, joka totesi silmien olevan ihan kunnossa, mutta vähän kuivat. Hän antoi Lomudal-allergiatippoja ja Artelac-kosteutustippoja, joista ei ollut mitään hyötyä. Kokeilin omin päin antihistamiinitabletteja sekä muita kosteutustuotteita. Mistään ei ole ollut suurempaa apua, eli silmäni punoittavat edelleen, enkä voi kuivuuden takia pitää piilolinssejä. Nyt olen ajatellut hakeutua allergiatestiin ja jos allergiaa ei ole, menen vaatiman jtn reseptiä silmien kosteutustuotteisiin, jotta saisin edes korvausta niistä.
Piilolinssien käyttö on turhamaisuutta. Kyllä sä pojilta saat pippeliä vaikka onkin ne kakkulat päässä, ole huoleti!