Suzukin vaihdelaatikon "klonksahtelu"

EFX1100

Mistä johtuu Suzuki GSX 1100 F -89 (ml 50 000 km) vaihteiden "klonksahtelu"? Onko vika kytkimessä, vaihdelaatikossa, vai onko se normaalia tämän ikäiselle pyörälle? Pyörässä on uudet mineraaliöljyt.

6

1210

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on aivan normaalia klonksahtelua,epänormaalia olisi jos tuonikäisen suitsan laatikko ei pitäisi mitään ääntä.

      • Suzuki1100

        Kiitos vanha-erkille vastauksesta.


    • mie vuan

      irroittaa ihan normaalisti, niin luultavasti normaalia, riippuen tietysti miten paljon se klonksahtaa. Mutta noihin kilsoihin kytkin on kyllä jo saanut, joten suosittelen levyjen ja jousien vaihtoa. Helppo ja nopea homma ja saat varmuuden että kytkinkori ja -kehä ovat kunnossa. Siis kun tarkastat ne samalla. Joskus on ollut sellaista, että kytkinkehän sisällä olevat kumit/niittaus ovat löystyneet ja kytkin hölskyy. Toinen juttu mikä samalla kannattaa katsoa on että levyt eivät ole uponneet em. osiin. Sellaistakin olen nähnyt ja silloin kytkin toimii epämääräisesti joskus irroittaa hyvin ja joskus ei. Lisäksi voit kokeilla toisen merkkistä oljyä.
      Itse olen viime aikoina käyttänyt Teboilin öljyjä, koska ovat yllättävän halpoja ja ainakin busassa toimi syntinen öljy ihan hyvin. Mineraaleja en ole kokeillut. Ilmakoneiseen kannattaa laittaa hieman paksumpaa öljyä, esim. 20-50, kuulemma Suzukikin suosittelee... Joku kertoi joskus.

      • Suzuki1100

        Terve!

        Osaatko sanoa, että mikä on vikana, jos vaihde laitetaan ykkköselle, niin sieltä kuuluu kova klonksahdus? Vaihdelaatikkoon on vasta vaihdettu mineraaliöljyt klonsahtelun vuoksi. Kytkin irrottaa normaalisti, mutta "vapaa" on aika hakusalla. Kiitos etukäteen.


      • mie vuan
        Suzuki1100 kirjoitti:

        Terve!

        Osaatko sanoa, että mikä on vikana, jos vaihde laitetaan ykkköselle, niin sieltä kuuluu kova klonksahdus? Vaihdelaatikkoon on vasta vaihdettu mineraaliöljyt klonsahtelun vuoksi. Kytkin irrottaa normaalisti, mutta "vapaa" on aika hakusalla. Kiitos etukäteen.

        se on klonksahtanut kaikissa ajamissani pyörissä. Uudessa hayabusassakin välillä klonksahtaa, mutta ei joka kerta, se onkin välillä aiheuttanut pienen hämmästyksen että onkos se vaihde päällä vai ei.
        Liian löysällä olevat ketjut voivat myös lisätä tuota oiretta. Mutta muista että yleensä ketjut menevät helposti liian tiukalle, joka on paljon pahempi asia kuin hieman löysät. Lisäksi kuluneet ketjut voivat myös lisätä oiretta. Mutta olen lähes varma, että kyseessä on normaali asia kaikesta huolimatta.
        Joten happea koneeseen vaan!


    • kaikkien

      pyörien vaihdelaatikko loksahtaa kun kylmänä vaide laitetaa silmään, jos se lonksahtelee oikeen rumasti vielä lämpösenäkin nii voi jotai vikaa ollakkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1982
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      620
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      536
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      59
      452
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      445
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      439
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      407
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      403
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      37
      399
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    Aihe